Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia Świętochłowic: W 1914 roku w mieście były trzy hotele

MSH
Monografia Świętochłowic
Monografia Świętochłowic arc DZ
W 1971 roku "Dziennik Zachodni" pisał o wydanej przez Śląski Instytut Naukowy w Katowicach (swego czasu recenzowano na tym miejscu monografię Rudy Śląskiej) monografii Świętochłowic. Znaleźliśmy tam niezłe ciekawostki.

Monografia Świętochłowic objęła nie tylko takie tematy jak środowisko geograficzne, dzieje miasta do 1922 roku, lata przedwojenne, ale i wojnę, okupację niemiecką oraz czasy współczesne. Każdy z tych tematów był podzielony na rozdziały, ale najwięcej, bo aż 12 rozdziałów zwiera temat współczesny. Monografia naszego miasta pt. "Świętochłowice - Zarys rozwoju miasta" stanowi pokaźny tom, liczący 456 stron druku. Specjalnie dla Was przypominamy część artykułu, który ukazał się na łamach DZ o monografii Świętochłowic.

Monografia Świętochłowic: Najstarszy Chropaczów

Świętochłowice dzisiejsze mają dopiero 20 lat, gdyż narodziły się w 1951 roku, a to poprzez połączenie gmin: Świętochłowic, Lipin i Chropaczowa. Najstarszym z tej trójki jest Chropaczów, gdyż pierwsza wzmianka pochodzi z 1295 roku. Drugie z kolei są Świętochłowice - dokument z roku 1313 - choć istnieją uzasadnione przypuszczenia, iż jako osada musiały istnieć znacznie wcześniej, być może już z początkiem XIII wieku. To samo zresztą odnosiłoby się również i do Chropaczowa. Najmłodsze natomiast i to zadziwiająco najmłodsze są Lipiny, gdyż źródła historyczne mówią o nich po raz pierwszy dopiero... w roku 1802.

Monografia Świętochłowic: Świętochłowice najstarszą śląską miejscowością?

Nazwa Świętochłowic, jako bardzo charakterystyczna, a zarazem prapolska, już od dawna intrygowała językoznawców, którzy próbowali ją wywodzić z różnych źródeł (m.in. aż do bliżej nieokreślonego "świętego gaju" Światowida), z których jednak najbardziej prawdopodobne byłoby odniesienie do imienia Świętosław, brzmiącego w dawnej zdrobniałej formie jako "Świętochel", albo "Świętochla". Istnienie takich form potwierdzają liczne dokumenty, począwszy od XII wieku. W każdym razie Świętochłowice należałyby wraz ze swą dzielnicą Chropaczowem do najstarszych miejscowości na Śląsku. I do wcale ludnych, gdyż liczących dzisiaj prawie 60 tys. mieszkańców, zamieszkałych notabene na terenie, jednym z najgęściej zaludnionych w całej Europie.

Monografia Świętochłowic: Udział świętochłowiczan w postaniach śląskich

Do niewątpliwie najciekawszych pod względem lekturowym części należą w książce te rozdziały, które zajmują się licznym udziałem świętochłowiczan, lipinian i chropaczowian w powstaniach śląskich, następnie ich akcją obronną w początkach kampanii wrześniowej, a wreszcie upartą walką w podziemiu przeciwko terrorowi okupanta.

Monografia Świętochłowic: W 1914 roku w mieście były aż trzy hotele

Wśród mnóstwa interesujących statystyk, zawartych w monografii naszego miasta, do pewnych ciekawostek należałby na przykład fakt, iż w 1914 roku były w Świętochłowicach aż trzy hotele! Podczas gdy dzisiaj nie ma ani jednego. Również niezbyt korzystnie przedstawia się liczba zakładów gastronomicznych w porównaniu z czasami przedwojennymi. Było ich wtedy 42. A w 1970 roku zaś było ich tylko 23. Za to wtedy więcej istniało szkół, boisk sportowych, zieleńców, ogródków dziecięcych, przedszkoli, czy też świetlic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto