Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówkowe grillowanie. Smak zależy od temperatury. Jaki grill wybrać?

Redakcja MM
Redakcja MM
Każdy może zorganizować grillowe przyjęcie. Wystarczy przecież ...
Każdy może zorganizować grillowe przyjęcie. Wystarczy przecież ... Archiwum
Każdy może zorganizować grillowe przyjęcie. Wystarczy przecież tylko grill (nawet ten jednorazowy), podpałka i węgiel drzewny, zwykła kiełbasa, trochę musztardy i napoje i już można biesiadować.

Najważniejszy jest sam grill czyli urządzenie, na którym rozkładamy potrawy do upieczenia. Rozróżniamy grille na stelażu, czyli grille wysokie oraz tacowe, kładzione na coś. To tzw. grille niskie. Wysokie grille można podzielić na osłonięte i wolne oraz regulowane i stałe. Potem każdy z grillów dzieli się na rodzaj tworzywa go budującego.

Koniecznie ze stelażem Grille z stelażem – zdecydowanie są to najbardziej funkcjonalne konstrukcje. Są wygodne w użytkowaniu, jak i można dobrać ich wielkość oraz sposób wykonania. Często istnieją kombajny gillowe, to znaczy grille z bocznymi półkami na przyrządy do rusztu oraz półeczki pod samym grillem. Taki model jest dość drogi i raczej nadaje się tylko na działki, przechowywanie jego musi być w garażu gdyż jest delikatny na wodę i zimno. Ważne, aby każdy grill miał regulowaną wysokość rusztu czyli natężenia ciepła podczas pieczenia. Cała konstrukcja grilla w zależności od tego czy ma być on mobilny zabierany na wypady, czy tylko stać na działce powinna być i tak składana.

Grille, których nie mamy gdzie schować, powinny być żeliwne, bo są to ciężkie grille odporne na każda pogodę. Należy jednak pamiętać że żeliwo jest bardzo kruche. Taki grill ma jednak wadę – waży około 80 kg (w zależności od wielkości).

Lekkie i przenośne
Na wyjazdy na polanę najlepszy jest grill z aluminium lub cienkiej blachy. Najlepiej, aby był składany. Ale takie grille mają jednak krótki żywot przede wszystkim dlatego, że podczas składania wyrabiają się wszystkie mechanizmy. Są także grille jednorazowe. To raczej takie tacki na stelażu, które odkształcają się po grillowaniu.

Są o tyle wygodne, że nie zajmują dużo miejsca i są dość lekkie. Do grilli jednorazowych zwykle dodawany jest już brykiet na jedno grillowanie. Grille na zasadzie tacki – są wykonane prawie zawsze z aluminium lub metalu, rzadziej żeliwa. Nie mają stelaży więc leżą na tym na czym je położymy. Jest to forma grilla namiotowego i powstała początkowo z myślą o wypadach pod namioty.

Szlachetny węgiel drzewny
Duża część grillów wielorazowych po pierwszym sezonie nie nadaje się do użytku. To przede wszystkim dlatego, że wypaczają się pod wpływem temperatury zaczepy i w kolejnym sezonie bardzo trudno dobrze urządzenie ustawić. Wybierając jednak grill należy pamiętać, że smak i aromat potrawy pochodzi przede wszystkim od właściwego właściwej temperatury pieczenia i dobrej ja kości opału i podpałki. Tanie brykiety są niezwykle popularne, ale najszlachetniejszym opałem pozostaje węgiel drzewny. Podpałka musi być przede wszystkim bezwonna, najlepiej naturalna z płyty pilśniowej.

Jak rozłożyć węgiel drzewny w grillu
Najważniejsze jest dostosowanie temperatury opiekania i jego długości do rodzaju pieczonej potrawy. Dlatego, w zależności od potraw jakie pieczemy, warto zadbać o odpowiednie ułożenie węgla na grillu – tak, żeby powstały dwie strefy o różnych temperaturach: jedna bardzo gorąca, a druga nieco łagodniejsza. Aby to uzyskać, z jednej strony paleniska grilla kładziemy więcej węgla, a z drugiej – lekko porozsuwane węgle w jednej warstwie.

Podczas grillowania mięso lub jarzyny przez krótki czas umieszczamy nad gorącym żarem, w wysokiej temperaturze: 200 – 275 stopni Celsjusza. Przypiekamy wówczas ich powierzchnię i zatrzymujemy soki wewnątrz. Potem przesuwamy potrawy w strefę umiarkowaną grilla na dalsze kilka – kilkanaście minut. Na koniec pamiętajmy: grilluje się na rozpalonych węglach, a nie na żywym ogniu.

BOGNA SKARUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto