Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupuj jajka „z głową” od szczęśliwych kur!

Redakcja
Przed Wielkanocą uaktywniają się ekolodzy i kury-nioski zyskują sprzymierzeńców.

Już od paru lat Klub Gaja zachęca konsumentów do kupowania jaj z numerem 0 oraz 1, bo to gwarancja, że pochodzą one od kur, których dobrostan i naturalne zachowania zostały poszanowane. To Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce, zorganizował akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są nioski. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko-czesko-słowacko-węgierski projekt badawczy na temat sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem „Kupuj jajka z głową” i wybieraj te, które znoszą „szczęśliwe kury grzebiące”, a nie smutne i zestresowane zamknięte w kojcach. Czy jednak tylko o samopoczucie kur chodzi?

„Wiejskie jaja” nie zawsze są zdrowe i ekologiczne

Z czym kojarzy się żywność ekologiczna? Oczywiście ze zdrową żywnością. Tymczasem aż 90 procent sprzedawanych w Polsce jaj pochodzi od ptaków z chowu klatkowego. Mylące bywają nie tylko nazwy na opakowaniach typu „Wiejskie jaja”, „Jaja wielozbożowe”, ale też sielankowe ilustracje na opakowaniach przedstawiające zdrowe kury „na łonie natury”. Większość jajek w polskich sklepach i na bazarach pochodzi z wielkich ferm, gdzie kury spędzają swoje krótkie życie w ciasnych klatkach, bez dostępu światła słonecznego. Zwykle w jednej klatce stłoczonych jest na powierzchni nie większej niż kartka papieru formatu A4 po kilka kur. W takich warunkach ptak nie może nawet rozłożyć skrzydeł, nie mówiąc już o grzebaniu w ściółce, której i tak nie ma.

Jaja numerowane od 0 do 3

Jaja pochodzące z hodowli ekologicznych są najzdrowsze, ale też najdroższe, więc nie każdego stać na to, by kupować je na co dzień. Możemy jednak baczniej zwracać uwagę na numer na skorupce jajka, a nie na zachęcające opakowanie. Najrozsądniej jest jeszcze w sklepie otworzyć wytłaczankę i sprawdzić, od jakiej cyfry zaczyna się kod na jajku. Najważniejsza jest pierwsza cyfra, która oznacza sposób utrzymania kur, czyli metody chowu niosek. Co „wyczytamy” z poszczególnych cyfr?

Cyfra „0” oznacza chów ekologiczny - kura ma możliwość przebywania na świeżym powietrzu, na wolnym wybiegu i może jeść ekologiczną karmę. Zaspokaja swoje naturalne potrzeby. Jajka znoszone przez taką kurę są najsmaczniejsze i najzdrowsze.

Cyfra „1” to chów na wolnym wybiegu, kura może zaspokajać swoje naturalne potrzeby, przebywa na świeżym powietrzu.

Cyfra „2” oznacza tzw. chów ściółkowy - kura nie ma dostępu do świeżego powietrza, przebywa w kurniku, jednak może się swobodnie poruszać. Ptaki mają też do dyspozycji grzędy i gniazda do znoszenia jaj.

Cyfra „3” mówi o hodowli niehumanitarnej, bo oznacza chów klatkowy - kura całe życie spędza w ciasnej klatce, zwykle ma również obcięty dziób oraz pazurki i nie może zaspokajać podstawowych, naturalnych potrzeb.

Pomyśl, zanim kupisz!

W Polsce hoduje się około 40 milionów kur. Większość z nich, mimo zmian prawnych dotyczących hodowli oraz oznaczeń, trzymana jest w klatkach. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej - klatki muszą być wyposażone w poidło, grzędę i drapaki, ale tak się nie dzieje. Co możemy zrobić? Nie kupować jajek z „trójką”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto