18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice i Europejski Kongres Gospodarczy. O sukcesach i porażkach

Mariusz Urbanke
Zagłębiowsko-śląska wojna o targi górnicze. Porażka
Zagłębiowsko-śląska wojna o targi górnicze. Porażka
Czy Katowice mogą być miastem kongresowym? Przecież nie mamy Sali Kongresowej jak Warszawa? Tego typu pytania zadawali sceptycy przed pierwszym Europejskim Kongresem Gospodarczym. Nie mieli racji. Mimo braku centrum kongresowego, które dopiero powstanie i mimo ogromnej liczby uczestników wszystko udało się znakomicie.

Nie byłoby tego sukcesu bez wsparcia wielu ludzi, a przede wszystkim profesora Jerzego Buzka. Ale nie byłoby też efektów, gdyby nasze województwo nie liczyło się na mapie gospodarczej Polski i Europy. To bardzo ważne - nasze województwo jest wciąż bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

Jesteśmy w krajowej czołówce pod względem zasobów pracy, infrastruktury gospodarczej i społecznej. Wynika to jednoznacznie z raportu, który opracowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową na temat atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów Polski. Taki ranking Instytut Badań na Gospodarką Rynkową publikuje co roku. I od paru lat utrzymujemy się na czołowym miejscu w kraju pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Jan Olbrycht, pierwszy marszałek województwa śląskiego, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego jest przekonany, że atutami naszego regionu jest nie tylko rozwinięty przemysł.

- W latach 2004-2006 pojawiły się pierwsze projekty, które dotyczyły głównie infrastruktury technicznej - wspomina pierwsze dokonania samorządu Jan Olbrycht. - Ale ciekawe jest, że region uprzemysłowiony położył też nacisk na inwestycje w kulturę. Dostrzeżono ogromną rolę turystyki, w tym np. turystyki związanej z dziedzictwem technologicznym regionu. Śląskie zaczęło pokazywać swoje nowe oblicze czerpiąc korzyści ze swojego granicznego położenia, ze swojego zróżnicowania i dużych aspiracji mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych.

To nasze atuty i nasz sukces. A porażki? To przede wszystkim katastrofalna współpraca gmin, która prowadzi do utraty wielkich pieniędzy z Unii Europejskiej (spalarnia to najważniejszy przykład, o którym już pisaliśmy) i do wielkich kłopotów mieszkańców aglomeracji związanych z beznadziejnym transportem. Nieporozumienia katowicko-sosnowieckie o mało nie doprowadziły też do upadku jednych z najbardziej prestiżowych targów w regionie - górniczych. To byłby dopiero skandal!


Pokazujemy nasze sukcesy i szukamy sprawców największych porażek

Sukces. Europejski Kongres Gospodarczy oraz jego inicjator Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP
- Od lat przygotowujemy wiele debat, konferencji i spotkań branżowych. Jednak czuliśmy, że potrzeba czegoś więcej - dużego spotkania polityków, samorządowców i ludzi biznesu, na którym będą mogli wymienić się nie tylko informacjami, ale i poglądami na najważniejsze kwestie polityczno-gospodarcze - mówi Jerzy Kuśpik. - Chodziło też o szukanie rozwiązań w tak ważnych kwestiach, jak unijna polityka spójności, pakiet klimatyczny czy kryzys gospodarczy. Polskę, która uznawana jest za gospodarczą "zieloną wyspę" i Śląsk, jako centrum jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów w tej części Europy uznaliśmy za doskonałe miejsce na organizację tak ważnego wydarzenia - dodaje.

Sukces. Promowanie śląskiej gospodarki w Europie i prof. Jerzy Buzek, były premier oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego za aktywność na tym polu
- Nasz region ma przed sobą wielkie szanse rozwojowe. Mamy wiele atutów, m.in. nowoczesny przemysł motoryzacyjny, modernizujące się górnictwo, energetykę oraz specjalną strefę ekonomiczną, która przyciąga nowych inwestorów - wymienia nasze atuty prof. Buzek. - Mamy też sieć dróg, jaką nie może pochwalić się żaden inny region w kraju, dostęp do trzech lotnisk, rozwiniętej sieci kolejowej wraz z terminalem w Sławkowie, który otwiera nam drogę na Daleki Wschód. A przede wszystkim mamy świetnych fachowców, wielkoprzemysłową klasę, która kształtuje się tu już od ośmiu pokoleń - mówi.

Porażka. Zagłębiowsko-śląska wojna o targi górnicze
O mało nie doprowadziła do fiaska największych w Europie i bardzo ważnych dla naszego regionu targów górniczych. Dziś są w Sosnowcu Międzynarodowe Targi Górnictwa i Energetyki, a katowicki Spodek gości Międzynarodowe Targi Górnictwa, Energetyki i Metalurgii. Niby problem rozwiązany, ale te dwa targowe grzyby w barszczu nadal nie wszystkim smakują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto