18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zdrowo odżywiać się w ciąży? [CO JEŚĆ?]

M. Dyszka
arc.
Jak zdrowo odżywiać się w ciąży? Dieta przyszłej mamy musi być urozmaicona. Nie można jeść wszystkiego, na co ma się ochotę. Aby nie zatruć się, kobiety w ciąży nie powinny jeść m.in. serów pleśniowych, grzybów i tatara

Jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

W ubiegłym miesiącu z bezpłatnych porad dla kobiet ciężarnych, które zorganizowało Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w Świętochłowicach, skorzystało ponad 20 ciężarnych. Anna Falisz, specjalista ds. żywienia i współwłaścicielka CEŻiS postanowiła podzielić się radami dla przyszłych matek na łamach naszej gazety.

Okres ciąży to okres pełen radości ale i obaw - także żywieniowych. Istnieją produkty ściśle przeciwwskazane w ciąży, ale istnieje też wiele produktów mylnie ocenianych jako szkodliwe. - Dieta przyszłej mamy musi być dietą urozmaiconą, bo tylko taka ma szanse dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Niemniej jednak nie możemy spożywać dosłownie wszystkiego, na co mamy ochotę. Przyszła mama powinna jeść "dla dwojga" a nie "za dwoje"! - mówi Falisz.

- Niewiele osób wie, iż dopiero od II trymestru zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy - i to nie o 500 czy 700 kcal - ale przeciętnie o 365 kcal. To jeden mały posiłek! - dodaje Falisz. Co zatem powinny jadać przyszłe mamy? Codziennie co najmniej 500 g warzyw, 300 g owoców, garść orzechów, porcję węglowodanów złożonych jak np. kaszy, ryżu, makaronu razowego oraz 2 łyżki olejów roślinnych, np. oliwy z oliwek, ale może być także olej rzepakowy.

Dwa lub trzy razy w tygodniu na stole powinny gościć jaja kurze i tłuste ryby morskie, ale nie te wędzone. Ciężarne powinny jeść mięso nie częściej niż trzy razy w tygodniu i unikać kurczaków oraz wieprzowiny. - Z obawy na możliwość zatrucia pokarmowego wyklucza się z menu przyszłej mamy sery pleśniowe, grzyby, surowe jaja i mięso - przestrzega specjalistka ds. żywienia.

Co z zachciankami? - Jeśli zdarzają się raz na jakiś czas i nie dotyczą na przykład żywności fast food - w porządku, nie powinny natomiast na pewno być regułą - mówi Falisz.

W marcu CEŻiS organizuje bezpłatne porady dla matek karmiących piersią. Dowiecie się, jak pogodzić dostarczanie organizmowi składników odżywczych z powrotem do sylwetki sprzed ciąży. Umówcie się na wizytę pod nr tel. 516 451 951.

Waga w ciąży

Ciąża kobiety bardzo otyłej uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego kobiety powinny unormować swoją masę ciała jeszcze przed zajściem w ciążę. W takim wypadku jest to proces bardzo skomplikowany i rola dietetyka jest w tym procesie niezbędna. Bardzo ważna jest tutaj przedciążowa suplementacja kwasem foliowym - zazwyczaj 0,4 mg dziennie, ale osoby otyłe powinny przyjmować większą dawkę. Kobiety w ciąży powinny też kontrolować swoją masę ciała, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy po ciąży waga będzie wskazywać 30 kg. W pierwszym trymestrze zwiększenie masy ciała nie powinno przekraczać 0,5-2 kg! Kobiety z niedowagą mogą i powinny przytyć w ciąży najwięcej, bo ok. 12-18 kg, kobiety z prawidłową masą ciała: między 11 kg a 16 kg, kobiety z nadwagą: od 7 do 11 kg; otyłe: tylko 5-9 kg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto