Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych w Świętochłowicach ZAPOWIEDŹ

Olga Krzyżyk
III Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych w Świętochłowicach ZAPOWIEDŹ
III Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych w Świętochłowicach ZAPOWIEDŹ um
Już 26 maja w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbędzie się III Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych. Głównym tematem tegorocznego szlaku będzie matriarchat.

W Muzeum Powstań Śląskich w Dzień Matki 26 maja odbędzie się III Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych - „U źródeł śląskiego matriarchatu”. Parada ta będzie składała się z trzech części: wykładu, koncertu zespołu Silesian Brass Quarte i pokazu mody (śląskie i historyczne stroje oraz koronki).

Impreza rozpocznie się o godzinie 16. Wejściówki dostępne są w kasie muzeum za 10 złotych. Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na promowanie śląskich tradycji arystokratycznych w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Dwie poprzednie edycje były w Nakle Śląskim i Świerklańcu. Pomysłodawcą jest Łukasz Zimnoch.

- Bogactwo śląskiej kultury potrzebuje wciąż świeżej formy żeby lśnić w pełnym blasku. W Dzień Matki Muzeum Powstań Śląskich ugości widowisko historyczne przesycone wartościami naszego regionu, jedną z najważniejszych naszych wartości jest matriarchat. Zapraszam całe rodziny z seniorkami rodu, na których mądrości i doświadczeniu wspiera się Śląsk - mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Wykład doktorów Arkadiusza Kuzio – Podruckiego i Łukasza Zimnocha dotyczyć będzie dwóch ikon ślaskości: Joanny Gryzik i Matki Ewy. Pierwsza z nich zwana „śląskim kopciuszkiem” była dziedziczką majątku Karola Goduli, bizneswomen wrażliwą na potrzeby biednych i potrzebujących, fundatorką wielu szkół. Matka Ewa z rodu magnatów przemysłowych Thiele-Winckler zamiast być ozdobą europejskich salonów wybrała drogę prostoty i dobroczynności tworząc wiele dzieł miłosierdzia.

Pokaz mody składał się będzie z trzech części. W części pierwszej modelki zaprezentują koronki klockowe autorstwa członków Śląskiego Koła Koronki Klockowej. W drugiej części zaprezentowane zostaną śląskie stroje ludowe. Na koniec publiczność obejrzy stroje historyczne.

Silesian Brass Quartet to zespół z Tarnowskich Gór kierowany przez Aleksandra Königa, specjalizujący się w muzyce rozrywkowej będący ozdobą festynów, rautów i imprez plenerowych. W repertuarze znajdą się utwory królujące na śląskich salonach w latach 20. i 30. XX wieku.

Śląskie Koło Koronki Klockowej prowadzone przez Małgorzatę Połubok to grupa pasjonatów odwołująca się do tradycyjnego śląskiego rękodzieła aktywizująca artystki z całego regionu (m.in. z Tychów, Gliwic, Gogolina, Katowic). Z koronki wyczarowywane są serwetki, kołnierzyki, broszki, koszyczki, serduszka i ozdoby świąteczne.

Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na promowanie śląskich tradycji arystokratycznych w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Dwa poprzednie konwentykle odbyły się w Pałacach w Nakle Śląskim i Świerklańcu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto