Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Stadion Śląskiego. Budowa obiektu sportowego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Oto dzieje Stadionu Śląskiego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pamiętacie dawny Stadion Śląski i te wydarzenia?
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pamiętacie dawny Stadion Śląski i te wydarzenia? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arc DZ
Budowa Stadionu Śląskiego trwała w sumie cztery lata, a oficjalne otwarcie stadionu odbyło się 22 lipca 1956 roku. Na otwarciu rozegrano mecz reprezentacji Polski z NRD. Od początku stawiano, że ma być to jeden z najważniejszych obiektów w powstającym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Dziś również Stadion Śląski przyciąga ludzi. Odbywają się tu ważne imprezy sportowe czy znakomite koncerty. Poznajmy historię Stadionu Śląskiego.

Budowa Stadionu Śląskiego na terenie WPKiW w Chorzowie

Stadion Śląski miał być jednym z najważniejszych obiektów w powstającym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Przypomnijmy, że decyzja o budowie WPKiW zapadła w 1950 roku, a rok później rozpoczęły się prace. Wkrótce rozpoczęły się też prace nad budową Stadionu Śląskiego. Nikt nie miał wątpliwości, że będzie to ważny obiekt, na którym rozgrywane będą istotne wydarzenia sportowe.

- Budowa stadionu pełną parą ruszyła w 1952 roku, od usypywania wałów i porządkowania terenu. Autorem projektu był inżynier Julian Stefan Brzuchowski, który wcześniej zajmował się m.in. przebudową stadionu Legii, budową hali w Gdańsku oraz stadionów w Pabianicach i Płocku. Zaprojektował również warszawskie sztuczne lodowisko, czyli popularny Torwar. Brzuchowski był wreszcie uznanym w kraju sędzią piłkarskim - pisze Łukasz Respondek w albumie "Park wielu pokoleń".

„Po lewej stronie od wejścia wybudowany zostanie obiekt marzenie wszystkich sportowców: olbrzymi stadion, który nareszcie pozwoli nam m.in. ubiegać się na posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o organizację jednej z najbliższych olimpiad. Stadion zaprojektowany został na 80 000 miejsc. Już na posiedzeniu WRN domagano się zwiększenia pojemności do 100 000 widzów. Trybuny na wzór wszystkich nowoczesnych stadionów (Stalingrad, Leningrad, Berlin etc.) w małej tylko części będą trybunami krytymi. Większość to trybuny otwarte” – pisał 31 grudnia 1950 roku „Dziennik Zachodni”.

Stadion Śląski miał być jedną z największych w Europie aren sportowych. Plany był prosty. Budowa miała być oparta o roboty ziemne, a nie o konstrukcję stalową. Do dyspozycji wychodzących widzów miało być 160 metrów bieżących bram otwieranych po każdej imprezie. Co ciekawe charakterystycznym obiektem Stadionu Śląskiego miała być wieża olimpijska. Stadion został zbudowany z czerwonego i białego piaskowca oraz betonu. Niektóre prace wykonali fachowcy z Czechosłowacji.

Stadion Śląski

Stadion Śląskim DAWNIEJ I DZIŚ Archiwalne i współczesne fotografie

- Budowa największego w kraju tego typu obiektu pociągała za sobą duże koszty. Kluby sportowe z okręgu katowickiego wpłaciły do kasy komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych. Szukano kibiców, którzy pracowaliby nieodpłatnie. Społeczeństwo województwa przepracowało przy tym przedsięwzięciu łącznie 589 938 roboczogodzin, wartość tej pracy szacuje się na 1,5 mln ówczesnych złotych - sprawdza Łukasz Respondek w publikacji "Park wielu pokoleń".

Budowa Stadionu Śląskiego trwała w sumie cztery lata i nawet po otwarciu nie była zakończona.

Dlaczego budowa Stadionu Śląskiego się przeciągała w czasie? Powodem była zła jakość gleby i m.in. braki w uzbrojeniu teren. Stadion wybudowano także na terenie, pod którym pracowały kolanie, co nie ułatwiało prac. Po zakończeniu robót Stadion Śląski liczył 83 820 miejsc, o 12 820 więcej od warszawskiego Stadionu Dziesięciolecia. Regularnie na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadało jednak od 90 tys. do 100 tys. widzów.

Otwarcie Stadionu Śląskiego i najważniejsze wydarzenia sportowe i muzyczne

Oficjalne otwarcie Stadionu Śląskiego odbyło się 22 lipca 1956 roku. Na otwarciu rozegrano mecz reprezentacji Polski z NRD. Przegraliśmy ten mecz 0:2.

Rekord frekwencji padł 18 września 1963. Podczas piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń na trybunach zgromadziło się aż 120 tysięcy osób!

- Reprezentacja swoje najważniejsze mecze rozgrywała na nim od 1957 ro ku. Pierwszy historyczny sukces – pokonanie Związku Radzieckiego 2:1 (dwie bramki Gerarda Cieślika i jedna Walentina Iwanowa) – przyszedł bardzo szybko, bo już 20 października 1957 roku. Właśnie Chorzowie reprezentacja ogrywała takie potęgi jak Anglia, Holandia, Włochy czy Portugalia. To właśnie dzień po wygranym 2:0 spotkaniu przeciw Dumnym Synom Albionu, w ramach kwalifikacji do finałów MŚ' 1974, brytyjskie media nadały mu przydomek Kocioł Czarownic (7 czerwca 1973). Nasza drużyna narodowa trzykrotnie świętowała na „Śląskim” awans do mundiali: w 1977, 1985 i 2001 roku, a w 2007 ro ku awans do Mistrzostw Europy. Łącznie nasza reprezentacja rozegrała w Chorzowie 55 oficjalnych meczów (23 wygrane, 14 przegranych, 18 remisów) - wylicza Łukasz Respondek.

Stadion Śląski jako pierwszy w Polsce posiadał sztuczne oświetlenie.

Na Stadionie Śląskim odbywały się nie tylko mecze piłkarskie. W 1972 roku na Stadionie Śląskim powstał pełnowymiarowy tor żużlowy. Był to wtedy największy obiekt żużlowy na świecie. Na Stadionie Śląskim cztery razy odbyły się indywidualne mistrzostwa świata (1973 r., 1976r., 1979r. i 1986r.), i dwa razy mistrzostwa świata par (1978r. i 1981r.), a w 1974 roku drużynowe mistrzostwa świata.

Dziś Stadion Śląski to największa w Polsce arena lekkoatletyczna, ale i dawniej na Śląskim nie brakowało ważnych wydarzeń lekkoatletycznych. W 1969 roku na Stadionie Śląskim odbył się mecz lekkoatletyczny Polska – NRD – Związek Radziecki, w trakcie którego reprezentantka ZSRR Nadieżda Cziżowa, jako pierwsza w historii kobieta pchnęła kulą ponad 20 metrów, ustanawiając tym samym wynikiem 20,09 m rekord świata.

Początki WKPiW, czyli dzisiejszego Parku Śląskiego

Unikatowe zdjęcia Parku Ślaskiego - nigdy nie publikowane w ...

- Chorzowski gigant gościł także największe gwiazdy muzyczne. Na koncertach mogło się bawić na nim aż 70 tysięcy osób.- Chorzowski gigant gościł także największe gwiazdy muzyczne. Na koncertach mogło się bawić na nim aż 70 tysięcy osób. W Chorzowie grali m.in. Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Nightwish, Slipknot, Linkin Park, Pearl Jam, Genesis, Red Hot Chili Peppers, Machine Head oraz The Police - podkreśla Łukasz Respondek.

Stadion Śląskim w Parku Śląskim w Chorzowie to wielofunkcyjna arena

Dziś Stadion Śląski to największa w Polsce arena lekkoatletyczna oraz największa otwarta scena muzyczna w Polsce, a także nowoczesna arena piłkarska. Obiekt spełnia najwyższe wymogi stawiane stadionom piłkarskim – kategoria 4 wg klasyfikacji UEFA. Posiada również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

Pamiętacie WPKiW? Zobacz archiwalne zdjęcia Dziennika Zachod...

Stadion Śląski w Chorzowie w liczbach:

  • 54 378 miejsc siedzących
  • ok. 85 000 miejsc podczas koncertów muzycznych
  • 25 lóż VIP z miejscami do siedzenia dla 384 osób
  • 1 777 miejsc biznesowych
  • 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych
  • do 842 stanowisk dla mediów
  • 43 000 m kw. pokrycia dachu
  • 7 500 m kw. murawy
  • 9-torowa bieżnia lekkoatletyczna
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto