Hanna Przewoźniak, była dyrektorka PUP, wygrała w Sądzie Pracy. W 2019 została dyscyplinarnie zwolniona

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Hanna Przewoźniak była dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy od 2007 do 2019 roku Olga Krzyżyk
Hanna Przewoźniak, była dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach, została dyscyplinarnie zwolniona w pracy w maju 2019 roku. W marcu 2020 roku poinformowała, że wygrała w Sądzie Pracy i zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa.

Hanna Przewoźniak, była dyrektorka PUP w Świętochłowicach, wygrała w Sądzie Pracy

Hanna Przewoźniak, była dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach, za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że wygrała w Sądzie Pracy. O co chodziło? Sprawa dotyczyła jej dyscyplinarnego zwolnienia. Przypomnijmy. W maju 2019 roku prezydent Świętochłowic Daniel Beger, rozwiązał z Hanną Przewoźniak, dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach, umowę o pracę z winy pracownika.

Dyscyplinarne zwolnienie związane było z wystąpieniem Hanny Przewoźniak na sesji rady miejskiej 29 kwietnia2019 roku, podczas której dyrektorka przedstawiła jakie błędy może zawierać, przygotowany przez prezydenta, program postępowania naprawczego. Hanna Przewoźniak w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świętochłowicach pracowała 29 lat. Dyrektorką świętochłowickiego PUP była od 2007 roku aż do zwolnienia w 2019 roku.

- Zwolnienie jest efektem utraty zaufania prezydenta miasta do podwładnego. W połączeniu z innymi ciężkimi naruszeniami podstawowych obowiązków pracowniczych poskutkowało ono koniecznością rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 Kodeksu Pracy - potwierdziła w maju 2019 roku fakt dyscyplinarnego zwolnienia dyrektorki świętochłowickiego PUP Katarzyna Tomczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Pisaliśmy

Ostatecznie Hanna Przewoźniak zgłosiła sprawę do Sądu Pracy. I ją wygrała, o czym poinformowała mieszkańców Świętochłowic za pomocą swojego Facebooka.

- Po kilku miesiącach sądowej batalii dziś zapadł wyrok w sprawie z mojego powództwa przeciwko Powiatowemu Urzędowi Pracy w Świętochłowicach. Sąd orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie mnie przez Prezydenta Miasta Świętochłowice nastąpiło z naruszeniem prawa - napisała na swoim Facebooku Hanna Przewoźniak.

-W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że moje wystąpienie podczas sesji było rzeczowe, merytoryczne i nie było wymierzone przeciw pracodawcy, wręcz przeciwnie – wystąpiłam, by bronić interesów Powiatowego Urzędu Pracy i podległych pracowników. Uzasadniając wyrok Sąd podkreślił, że nie zaistniały powody do dyscyplinarnego zwolnienia i odrzucił w tym zakresie wszystkie argumenty Pozwanego - dodała Hanna Przewoźniak.

- Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie w czasie, kiedy pozostawałam bez pracy i pomagali mi w walce o dobre imię, którego próbował pozbawić mnie Prezydent Miasta Świętochłowice - dziękowała była dyrektorka świętochłowickiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Wygrana Hanny Przewoźniak w Sądzie Pracy: opinia radnych opozycji i wiceprezydenta Świętochłowic

Co oznacza dla miasta wygrana Hanny Przewoźniak w Sądzie Pracy? Opozycyjni radni ze Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic już w maju 2019 roku mówili, że sprawa skończy się najpewniej takim właśnie wyrokiem.

Do wyroku Sądu Pracy odniósł się także drugi zastępca prezydenta Świętochłowic - Adam Trzebinczyk. Zwrócił uwagę na kilka faktów w związku z informacją dotyczącą zakończenia pierwszego etapu sporu sądowego pomiędzy Hanną Przewoźniak a Powiatowym Urzędem Pracy w Świętochłowicach oraz komentarzami pojawiającymi się w tej sprawie.

- Była pani dyrektor nie chciała podjąć się wprowadzenia zmian statutu oraz regulaminu organizacyjnego PUP. Tymczasem były one konieczne dla ratowania finansów miasta i uniknięcia zwolnień - napisał Adam Trzebinczyk, zastępca prezydenta Świętochłowic na swoim Facebooku.

- Konieczność ta związana była też z potrzebą rozsądnego zarządzania kadrami w dobie spadku bezrobocia [styczeń 2019 r. 7,6% - styczeń 2020 r. 6%], co przekładało się na coraz mniejszą liczbę obsługiwanych mieszkańców [odpowiednio z 927 do 728 osób] przez tę samą liczbę urzędników - dodał.

Przypomnijmy, że w 2019 roku 10 świętochłowickich radnych przegłosowało zmianę statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach. Nowy zapis zakładał likwidację stanowiska zastępcy dyrektora PUP. Prezydent powołał też nowego dyrektora PUP. Został nim mieszkaniec Świętochłowic - Marek Tendera.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Endriu

Ten nasz Burger to wysokiej klasy specjalista - samorządowiec , nie mówiąc już o tym biznesmenie ze straganu.

Dodaj ogłoszenie