Daniel Beger, prezydent Świętochłowic: "Decyzję o złożeniu rezygnacji ze stanowiska dyrektora Halina Bieda podjęła samodzielnie"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Halina Bieda zrezygnowała z funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich. Prezydent Świętochłowic podkreśla, że była to samodzielna decyzja dyrektorki
Halina Bieda zrezygnowała z funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich. Prezydent Świętochłowic podkreśla, że była to samodzielna decyzja dyrektorki arc
Halina Bieda nie będzie już dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. - Złożyłam rezygnację, ponieważ od prezydenta Daniela Begera usłyszałam, że nie chce ze mną dalej współpracować - mówi Halina Bieda. Z kolei, prezydent Świętochłowic, Daniel Beger podkreśla, że współpraca przebiegała normalnie i ze strony miasta nie było nacisku w sprawie zmiany dyrektora placówki. Zaznacza też, że teraz, dzięki nowej dyrektorce, Muzeum Powstań Śląskich zostanie odpolitycznione. Tę funkcję pełnić będzie Iwona Szopa, która prowadziła już świętochłowickie muzeum.

Zmiany na stanowisku dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Halina Bieda zrezygnowała z pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Pozostanie na stanowisku jedynie do końca października 2020 roku. Jak wyjaśnia, do rezygnacji ze stanowiska dyrektora MPŚ zmusił ją prezydent Świętochłowic Daniel Beger. „Prezydent wyraził opinię, że nie chce ze mną dalej współpracować” - mówi Bieda. Dziś prezydent komentuje to odejście i podkreśla, że była to samodzielna decyzja Haliny Biedy i żadnych nacisków ze strony miasta nie było.

W środę, 14 października, odbyła się nawet konferencja prasowa dotycząca rezygnacji z pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich złożonej przez Halinę Biedę. W trakcie konferencji przedstawiona została nowa dyrektorka placówki, która obejmie tę funkcję 1 listopada 2020 roku. Została nią Iwona Szopa, która była kierownikiem działu historii MPŚ, a w latach 2012-2014 dyrektorką Muzeum Powstań Śląskich. Wcześniej była też dyrektorką Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach.

Rozmowa z Danielem Begerem, prezydentem Świętochłowic

Rzeczywiście Pan nie chce współpracować z Haliną Biedą, jak podkreśliła sama dyrektorka Muzeum Powstań Śląskich?
Decyzję o złożeniu rezygnacji ze stanowiska pani dyrektor Halina Bieda podjęła samodzielnie podczas omawiania planów obchodów III powstania śląskiego. Nie wywierałem na panią dyrektor żadnych nacisków, a wręcz prosiłem o pozostanie na stanowisku jeszcze do końca 2020 roku.

Rezygnacja ta była zaskoczeniem?
Rezygnacja była zaskoczeniem, ale władze miasta rozumieją, że skupienie się w 100 procentach na dwóch ważnych działaniach – jako dyrektor muzeum oraz jako aktywny senator – jest bardzo ciężkie do pogodzenia. Szczególnie, że przed Muzeum organizacja obchodów III Powstania Śląskiego, które wymagają poświęcenia czasu i pracy.

PISALIŚMY:
Halina Bieda zrezygnowała z kierowania Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Jak układały się prawie dwa lata współpracy miasta z Muzeum Powstań Śląskich?
Doceniam wysiłek włożony w rozwój Muzeum Powstań Śląskich i jestem wdzięczny za dotychczasową współpracę, która przez ostanie dwa lata układała się dobrze. Zostało zrealizowanych wspólnie wiele ciekawych wydarzeń, w których Muzeum Powstań Śląskich odgrywało centralne znaczenie. Jeżeli były jakieś problemy to były wyjaśniane w gronie osób zainteresowanych z korzyścią dla każdej ze stron. Zawsze zależało mi, aby Muzeum było jednostką odpolitycznioną.

Czy wpływ na decyzję o rezygnacji z funkcji dyrektora Muzeum Powstań Śląskich, mogła mieć współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Czy były naciski ze stron władz, by zmienić dyrektora placówki?
Nie jesteśmy w stanie powiedzieć co miało wpływ na decyzję pani dyrektor Haliny Biedy o rezygnacji. Przed Muzeum Powstań Śląskich olbrzymie wyzwania, jak obchody III Powstania Śląskiego czy rozbudowa muzeum. Nawiązanie współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego skutkuje nowymi możliwościami, które już w najbliższym czasie mamy nadzieję będą widocznie w działalności Muzeum Powstań Śląskich. Przypominam także, że miasto posiada większościowy udział i wszelkie ostateczne decyzje znajdują się po stronie Miasta Świętochłowice.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie