Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Elektrociepłownia Szombierki zniknie ze Szlaku Zabytków Techniki?

Magdalena Nowacka-Goik
Magda Nowacka-Goik
Bytom: Elektrociepłownia Szombierki, nasza „katedra industrialu”, śląska Battersea ma zwyczajnego pecha. Społecznikom marzyło się, że powstanie tu Śląskie Centrum Techniki. Nic z tego nie wyszło. Przez ostatnie lata stała zamknięta, a ówczesny właściciel, firma Fortum, bezskutecznie próbowała sprzedać obiekt. Kiedy w końcu to się udało, to teraz pojawiła się groźba, że EC Szombierki zostanie wykreślona ze Szlaku Zabytków Techniki. Powód? Brak kontaktu z nowym właścicielem, spółką Rezonator.

Bytom: Elektrociepłownia Szombierki zniknie ze Szlaku Zabytków Techniki?

W tym roku spółka Fortum, właściciel Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, sprzedała obiekt spółce Rezonator. Przedwstępne porozumienie, w którym uczestniczyło również miasto Bytom, podpisano w czerwcu, ostateczną umowę – pod koniec października.

Nie jest tajemnicą, że zarząd Urzędu Marszałkowskiego nie był zachwycony szybką decyzją sprzedaży, zwłaszcza w kontekście, że pojawiły się szanse dofinansowania tego miejsca. Kiedy jednak klamka zapadła, Urząd Marszałkowski postanowił wyciągnąć rękę i porozumieć się z nowym właścicielem. Tylko nikt na razie tą prawicą nie potrząsnął.

- Ponad miesiąc temu w imieniu zarządu województwa, takie pismo z propozycją współpracy wysłał pan Henryk Mercik – mówi Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego, twórca szlaku i kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego Urzędu Marszałkowskiego. W piśmie padała propozycja współpracy w ramach promocji na Szlaku Zabytków Techniki. Władze Urzędu Marszałkowskiego zaznaczyły też, że są żywo zainteresowane przyszłością tego miejsca.

– Podkreśliliśmy, że prosimy o odpowiedź, zarówno pozytywną, jak i negatywną, do końca listopada. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej, a mamy potwierdzenie, że pismo doszło do właściciela – podkreśla Hajduga.

To była pierwsza próba kontaktu. Teraz zostało ponowiony. W kolejnym piśmie jest już informacja, że w razie braku chęci współpracy lub braku odpowiedzi, zostanie podjęta decyzja o wykreśleniu EC ze Szlaku Zabytków Techniki.

Adam Hajduga zaznacza, że byłaby to wielka strata promocyjna, wizerunkowa i przyszłościowa. – W kolejnym piśmie podaliśmy datę ostatecznego kontaktu do końca stycznia. Nie zakładamy złej woli właściciela. Poinformowaliśmy o tych próbach także władze Bytomia, które rekomendowały tę firmę – mówi Hajduga.

Gdyby decyzja ze strony obecnego właściciela była negatywa, lub nie byłoby jej wcale, EC zniknie ze szlaku. – To byłaby wielka strata, ale trudno rekomendować w takiej sytuacji zabytek i zapraszać turystów, aby sobie zobaczyli sama bryłę zabytku – mówi Hajduga.

Zwraca też uwagę, na kwestię dofinansowań w ramach RPO, które mogą uzyskać obiekty o statusie zabytku, lub też te będące na szlaku. Wprawdzie EC nawet po wykreśleniu ze szlaku, statusu zabytku nie traci, ale zapewne szanse na szybkie dofinansowanie mogą się nieco zmniejszyć.

Przypomnijmy: pod koniec października EC Szombierki oficjalnie przeszła w ręce spółki Rezonator. Nowi właściciele od razu deklarowali inwestycje z rozmachem : muzyczny Disneyland, Teatr 3D i studio nagrań - to wszystko ma zostać stworzone w postindustrialnym gmachu Elektrociepłowni Szombierki.

DZ udało się skontaktować z Piotrem Szwimerem, prezesem zarządu spółki Rezonator S.A. Zapytaliśmy, dlaczego nie odpowiedział na pismo z Urzędu Marszałkowskiego. – To było po prostu za wcześnie – wyjaśnia prezes Szwimer. – Dopiero przejęliśmy obiekt, zajęliśmy się jego zabezpieczeniem przed kradzieżami i włamaniem. Na tym etapie trudno było deklarować działania związane z obecnością zabytku na Szlaku Zabytków Techniki – tłumaczy.

Drugiego pisma jeszcze nie dostał, ale deklaruje, że termin w nim zawarty – koniec stycznia – jest bardziej realny, aby odpowiedź była. – I to pozytywna, satysfakcjonująca zarówno przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, jak i turystów, wielbicieli takich obiektów – mówi.

Tymczasem wiadomo też, że liczący 36 atrakcji Szlak wzbogaci się o kolejne obiekty: Muzeum Śląskie, Walcownię Cynku w Katowicach, Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe wieże wyciągowe byłej kopalni Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach oraz osiedle kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto