Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

95. rocznica powitania Wojska Polskiego ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
95. rocznica powitania Wojska Polskiego ZDJĘCIA
95. rocznica powitania Wojska Polskiego ZDJĘCIA Lucyna Nenow
W niedzielę, 25 czerwca, na placu Słowiańskiego w Lipinach odbyła się rekonstrukcja historyczna powitania Wojska Polskiego w 1922 roku. 95 lat temu mieszkańcy witali żołnierzy po przyznaniu części Górnego Śląska Polsce. Zobaczcie zdjęcia z rekonstrukcji.

95. rocznica powitania Wojska Polskiego ZDJĘCIA
20 czerwca 1922 roku na Górny Śląsk wkroczyły wojska Armii Polskiej pod wodzą Stanisława Szeptyckiego i przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Ziemie te wróciły do Polski w wyniku plebiscytu i III Powstania Śląskiego. 95 rocznicę tego wydarzenia rozpoczęto o godz. 12 mszą św. pod przewodnictwem JE abpa seniora Damiana Zimonia w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, ul. Plebiscytowa 49a.

Następnie odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach na placu Sejmu Śląskiego. O godz. 16 odbył się finisaż wystawy „Wojsko Polskie w dokumentach i fotografii” Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. To właśnie w Świętochłowicach, a dokładnie w Lipinach na placu Słowiańskiego zaprezentowano rekonstrukcje historyczną powitania Wojska Polskiego w 1922 roku.

- W uroczystym dniu 95. Rocznicy powitania Wojsk Polskich na świętochłowickiej ziemi, bądźmy jeszcze raz dumni, że jesteśmy Ślązakami i Polakami – mówił podczas przemówienia Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Na placu Słowiańskim w Lipinach zorganizowano rekonstrukcję historyczną powitania Wojska Polskiego w 1922 roku w Świętochłowicach Lipinach. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkowa przejechali na koniach i przemaszerowali przez bramę, która została odtworzona na podstawie jedynego zdjęcia, obrazującego wydarzenia sprzed 95 lat.

- Staraliśmy się, aby odwzorować jak najlepiej wszystkie szczegóły, które dostrzegliśmy na zdjęciu – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Nie zabrakło także musztry paradnej oraz koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Na zakończenie uroczystości było ognisko ze wspólnym śpiewaniem pieśni wojskowych, patriotycznych i powstańczych z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

ZOBACZ WIDEO:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto