Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Świętochłowicach zawiesza chirurgię. Wszystko przez płace, koszty energii i niezmodernizowany blok operacyjny

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Google Street View
Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach zawiesza Oddział Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej. Jak długo będzie wyłączony z użytku i czy chirurgia wróci do Świętochłowic? To kolejny oddział, który ma problemy w tym mieście. W zeszłym roku zrezygnowano z pediatrii. Co na to ratusz?

Spis treści

3,5 etatu lekarskiego na cały oddział. Chorzów i Sosnowiec zamiast Świętochłowic

Z dniem 1 marca w Świętochłowicach zawieszono działalność oddziału chirurgicznego. Na ten moment przerwa ma potrwać dwa miesiące. Nie jest jednak pewne, że oddział po tym czasie zostanie ponownie uruchomiony.

— Dysponując 3,5 etatami lekarskimi zmagamy się z ryzykiem niewystarczająco bezpiecznej i stabilnej pracy. Nieobecność nawet jednego lekarza, za którego nie możemy zapewnić zastępstwa oznacza zatrzymanie pracy całego oddziału – a na taką niepewność nie możemy sobie pozwolić – informuje Prezes Zarządu ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o., Anita Przytocka.

W nagłych przypadkach wymagających hospitalizacji pacjentami zajmie się Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Szpital Miejski w Sosnowcu.

W tle negocjacje płacowe oraz wzrost cen

Aby oddział mógł funkcjonować musi dysponować min. 5 etatami. Według relacji szpitala od roku starano się zwiększyć obsadę oddziału. Na przeszkodzie stanęły jednak zarówno kwestie finansowe, jak i te dotyczące warunków pracy na bloku operacyjnym. Ten wymaga remontu, na który obecnie nie stać szpitala. W przypadku pielęgniarek udało się osiągnąć tylko częściowe porozumienie. Miesięcznie 4 miliony złotych mają wynosić w ZOZ płace pracowników (89% procent przychodów). Według szpitala NFZ nie uwzględnia w finansowaniu rosnących kosztów wielu rzeczy.

— Kryzys pogłębia dodatkowo wzrost kosztów energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody i ścieków oraz rosnące ceny usług zewnętrznych takich jak sprzątanie, pranie czy wyżywienie. Niestety za tymi zmianami nie nadąża wycena świadczeń medycznych narzucana przez płatnika, czyli NFZ – i prognozy w tym zakresie nie są optymistyczne, ponieważ szpitale powiatowe z reguły nie są w stanie rywalizować z placówkami świadczącymi przede wszystkim wysokospecjalistyczne, a tym samym wysokopłatne procedury medyczne – przekazuje ZOZ.

Blok operacyjny w Świętochłowicach wymaga modernizacji

Jak informuje ZOZ, gruntownej modernizacji wymaga blok operacyjny. To kwota około 8 milionów złotych. Dotychczas nie udało się wykonać koniecznych prac.

— Odsuwa się ona w czasie, mimo prób podejmowanych przez zarząd szpitala, z uwagi na nieudane próby pozyskania środków zewnętrznych na realizację inwestycji – brak przyznania finansowania uzasadniony został zbyt niską liczbą zabiegów operacyjnych wykonywanych w szpitalu – informuje szpital.

Chcieliśmy dopytać, czy oddziałowi grozi zamknięcie. Rzeczniczka szpitala Dominika Maciejczyk nie odpowiedziała nam na to pytanie. Przekazała jedynie, że na razie jest on decyzją zarządu zawieszony.

Problemy szpitala w Świętochłowicach

Chirurgia za 2022 przyniosła ponad 4 miliony złotych strat. To jednak nie jedyny oddział, który ma problemy w ZOZ w Świętochłowicach. Szpital przynosi straty. Na koniec zeszłego roku było to w sumie ponad 13 milionów złotych, choć tylko czterech procent zabrakło do pełnej realizacji kontraktu z NFZ.

— Podobnie jak inne szpitale powiatowe nie jesteśmy w stanie udźwignąć kosztów działalności i funkcjonowania szpitala oraz wynagrodzeń personelu medycznego – mimo, iż ten w znakomitej większości jest otwarty na negocjacje płacowe, choć nie są to łatwe rozmowy – podkreśla Prezes Zarządu.

W ubiegłym roku średni miesięczny koszt wynagrodzeń wszystkich pracowników szpitala wraz z pochodnymi wynosił ponad 4 mln zł co stanowiło 89% wartości osiąganych przez Spółkę przychodów. Kryzys pogłębia dodatkowo wzrost kosztów energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody i ścieków oraz rosnące ceny usług zewnętrznych takich jak sprzątanie, pranie czy wyżywienie. Niestety za tymi zmianami nie nadąża wycena świadczeń medycznych narzucana przez płatnika, czyli NFZ – i prognozy w tym zakresie nie są optymistyczne, ponieważ szpitale powiatowe z reguły nie są w stanie rywalizować z placówkami świadczącymi przede wszystkim wysokospecjalistyczne, a tym samym wysokopłatne procedury medyczne.

Co na to miasto?

Według szpitala, radni oraz prezydent zostali poinformowani o trudnej sytuacji placówki i planach zawieszenia oddziału podczas posiedzenia komisji zdrowia, która odbyła się 22 lutego.

— Miasto Świętochłowice stale wspiera finansowo działalność Spółki poprzez jej dokapitalizowanie na działalność bieżącą. Miasto w 2022 r. dokonało wsparcia jednostki kwotą ponad 6 mln zł, tym samym nie było możliwości przekazania kwoty na remont Bloku Operacyjnego - informuje prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Wskazuje także na bardzo trudną sytuację szpitali powiatowych. W jego opinii problemy związane z finansowaniem dotyczą bardzo wielu miast i powiatów. W listopadzie 2022 roku w Świętochłowicach zorganizowano konferencję "„Ochrona zdrowia z perspektywy powiatowej”, na której poruszano także ten problem oraz podpisano list otwarty do Ministra Zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Triki na dobry sen w czasie upału

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto