Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa Świętochłowice - co się zmieniło?

Sonia Cichoń
Ustawa śmieciowa Świętochłowice - co się zmieniło w rok po jej wejściu w życiu?
Ustawa śmieciowa Świętochłowice - co się zmieniło w rok po jej wejściu w życiu? Sonia Cichoń
Ustawa śmieciowa Świętochłowice: Rok temu (1 lipca) weszła w życie tzw. nowa ustawa śmieciowa. Była nawet nazywana "rewolucją", miała nauczyć nas selektywnej zbiórki odpadów. Sprawdziliśmy, jak jest realizowana na terenie naszego miasta i co zmieniło się przez ten czas.

Ustawa śmieciowa Świętochłowice:

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2013 roku to gmina przejęła obowiązki związane z odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Gmina jest też zobowiązana do prowadzenia działań edukacyjnych i do obsługi administracyjnego systemu poboru opłat i kontroli odpadów. Od tamtej pory za wywóz śmieci w naszym mieście odpowiedzialne są dwie firmy: Toensmeier Południe Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej oraz podwykonawca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Świętochłowicach. MPGK wywozi śmieci z 2/3 nieruchomości w naszym mieście.

Ustawa śmieciowa Świętochłowice - wszyscy musieliśmy złożyć stosowne deklaracje

Właściciele nieruchomości musieli złożyć stosowne deklaracje, w których zobowiązywali się do selektywnej bądź nieselektywnej zbiórki odpadów.
- Ze wszystkich deklaracji, które wpłynęły do urzędu zdecydowana większość zakłada chęć selektywnej zbiórki odpadów - mówi Monika Michalska -Pawlak, inspektor ds. gospodarki odpadami Urzędu Miasta w Świętochłowicach.
Deklaracja to jedno, ale czy w rzeczywistości możemy poszczycić się mianem gminy dbającej o środowisko ?
- Z każdym miesiącem poziom segregacji odpadów w naszej gminie poprawia się, jednak ciągle zdarzają się przypadki umieszczania niewłaściwych odpadów w pojemnikach segregacyjnych - zaznacza Michalska-Pawlak.

Ustawa śmieciowa Świętochłowice - zajrzeliśmy do kontenerów i..

.Postanowiliśmy sami przekonać się, co ląduje w poszczególnych pojemnikach. Wędrując po ulicach Zgody i zaglądając do kilku pojemników, w krótkim czasie możemy przekonać się, że jeszcze wielu rzeczy powinniśmy się nauczyć. Trudno bowiem zrozumieć, dlaczego w kontenerze z napisem "szkło" napotykamy na puste pudełka po jogurtach czy stare gazety.
- Zanim dojdziemy do mentalności zachodniej, gdzie każdy pilnuje segregacji, to minie jeszcze trochę czasu - uważa Tomasz Jojko, kierownik Zakładu Gospodarki Odpadami w MPGK.
Na ul. Śląskiej w Zgodzie spotkaliśmy pana Henryka. W ręku niósł dwa worki z odpadami.
- Oczywiście, że segreguję odpady. Mogę pani pokazać: tutaj mam papier, a w drugim worku wszelakie puszki, butelki po napojach, niepotrzebne worki i reklamówki - wylicza mieszkaniec ulicy Śląskiej.

Ustawa śmieciowa Świętochłowice - selektywna zbiórka jest korzystna dla naszych kieszeni

Pamiętajmy, że selekcjonowanie odpadów opłaca nam się finansowo. W Świętochłowi-cach właściciele nieruchomości zamieszkałych, w przypadku wyboru selektywnej zbiórki odpadów, uiszczają opłatę w wysokości 10 zł od osoby. Brak selektywnej zbiórki powoduje, że opłata wzrasta prawie dwukrotnie - i wynosi 18 zł od osoby.
Mieszkańcy naszego miasta byli już przed wejściem w życie nowego systemu przyzwyczajani do selektywnej zbiórki odpadów. Wtedy jednak występował problem zbyt małej ilości odpowiednio oznakowanych pojemników.
- Przed 1 lipca ubiegłego roku mieliśmy już specjalne pojemniki, ale nie w takiej ilości jak teraz. Obecnie znajdują się wszędzie, na każdym podwórku i to jest największy pozytyw, że ludzie mają do nich dostęp - twierdzi Tomasz Jojko. Gmina stara się edukować mieszkańców poprzez różnego typu akcje konkursowe prowadzone w szkołach i przedszkolach, gry edukacyjne oraz broszury.
- Ogromnym sukcesem dla nas jest wysoki poziom selektywnej zbiórki gruzu z drobnych remontów, które przeprowadzają mieszkańcy. Najpierw pobierają z urzędu, administracji bądź MPGL worki typu big bag i tam umieszczają odpady - informuje Marzena Michalska.

Ustawa śmieciowa Świętochłowice - notorycznie podpalane są pojemniki

Pozostaje pytanie, co dzieje się z odpadami, które nie są posegregowane?
- Odpady zmieszane trafiają na sortownię i tam są przez nas ratowane. Wiadomo jednak, że prościej jest otrzymać surowiec lepszej jakości kiedy jest odpowiednio posegregowany - opowiada Tomasz Jojko. Przypomnijmy, że sortownia została oddana do użytku w 2012 roku. Największym problemem obecnego systemu w naszym mieście jest notoryczne podpalanie pojemników na śmieci przez nieznanych sprawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto