Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy rowerowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Cz. 1. Trójmiejski Park Krajobrazowy [MAPKA]

Ryszard Pawłowski
Archiwum MM/ januszek/sxc.hu
Trójmiejski Park Krajobrazowy to idealne miejsce dla rowerzystów. Ukształtowanie terenu sprawia, że każdy znajdzie w nim trasę rowerową przystosowaną do własnych możliwości. Profesjonaliści będą mogli poćwiczyć na licznych górkach, natomiast amatorzy podziwiać leśne krajobrazy na spokojnych drogach.

Trasy rowerowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Cz. 1. Trójmiejski Park Krajobrazowy

Amatorzy spokojnych wycieczek boją się, że szlaki rowerowe w TPK są zbyt wyczerpujące, a przez to przeznaczone głównie dla zwolenników MTB. W parku możemy jednak pojeździć lekko, przyjemnie i rodzinnie.

Trudno opisać wszystkie trasy. Są zresztą elastyczne i można je układać dowolnie, a nie według proponowanego schematu z punktu A do punktu B. Kreatywny wybór własny tras w TRM sprzyja poznawaniu parku i może być pasjonującą przygodą. Nie musimy też martwić się o to, że zabłądzimy. Prędzej czy później i tak wyjedziemy gdzieś w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni.

Z oliwskiego wzgórza Pachołek do Sopotu. 8 km dla każdego

Kto nie lubi długich wojaży, nie ma kondycji lub po prostu nie ma czasu na wielogodzinne pedałowanie, powinien zacząć swoją przygodę w TPK od wycieczki z oliwskiego wzgórza Pachołek do Sopotu. To prosta trasa oznaczona na drzewach charakterystycznymi rowerkami, wiodąca częściowo Drogą Nadleśniczych. Niekiedy prowadzi pod górkę, ale nie są to duże wzniesienia. Można też podróż odwrócić, czyli wystartować z Sopotu, wjechać na szlak przy sanatorium Leśnik, a potem podróżować przez las i asfaltową drogą do leśniczówki Gołębiewo, a stamtąd na Pachołek, który wieńczy wieża widokowa.

Sopocka pętla. Bardzo łatwy szlak

W weekend warto zrobić sopocką pętlę (patrz infografika wyżej). W sezonie spotkamy tam rowerzystów, biegaczy i miłośników nordic walkingu. Przyjemnie jest rozpocząć tę pętelkę na ul. 23 Marca, by zakończyć ją następnie w centrum kurortu na dobrym obiedzie. Oczywiście, trzeba pamiętać, że wspomniana ul. 23 Marca wiedzie pod górę, aż do sanatorium Leśnik. Ale bez przesady - nie jest bardzo stromo, a poza tym w tym roku wybudowano wzdłuż tej ulicy ścieżkę rowerową. Jak już wjedziemy do lasu, można odpocząć - a jaką frajdę mają dzieciaki, że udało się podjechać pod górę! Jak każdą inną i tę trasę można odwrócić - i wtedy z ul. 23 Marca wygodnie zjedziemy, z wielką przyjemnością.

Lasami z Gdańska do Gdyni. Szlak dla wytrwałych

Trasa niby nie jest długa - to ok. 46 km, ale obfituje w odcinki trudne lub bardzo trudne, nawet takie, gdzie trzeba przenieść rower. Szlak Trójmiejski oznaczony jest kolorem żółtym, więc nie zabłądzimy.
Jego orientacyjne punkty wyglądają następująco: Dworzec PKS w Gdańsku - okolice Góry Gradowej - cmentarz żołnierzy francuskich - Królewska Dolina - Jaśkowy Las - wzgórze Sobótka - Jaśkowa Dolina - Dolne Migowo - tzw. szlak "zwiniętych torów" - Dolina Strzyży - leśniczówka Matemblewo - Złota Karczma - Lasy Oliwskie (Droga Matarniańska, Węglowa - Dolina Ewy) - Owczarnia - Osowa - leśniczówka Gołębiewo - linia kolejowa Gdynia-Kościerzyna - Źródło Marii - Gdynia, Kacze Buki - ul. Chwaszczyńska - droga do Wiczlina - góra Donas (205,6 m n.p.m.) - rz. Kacza - Krykulec - cmentarz Witomiński - Działki Leśne - Gdynia, Dworzec PKP.

Orientacyjny przebieg tego szlaku przedstawiliśmy na mapce powyżej. Oczywiście: nic na siłę. Tę trasę można pokonać wieloetapowo albo modyfikować ją w dowolny sposób, do czego namawiamy. Nie ma bowiem nic nudniejszego niż... trzymanie się utartych szlaków.

Od Pachołka do leśniczówki Gołębiewo

Z Gdańska do Gdyni można też dojechać od Pachołka do leśniczówki Gołębiewo, potem przez Wielki Kack, Karwiny, ul. Nałkowską, Chwarzno, gdyńskimi oznaczonymi szlakami do Działek Leśnych lub odbijając na Chylonię. Ta ok. 30-kilometrowa trasa jest stosunkowo łatwa.

Z Sopotu do Kartuz. Niebieskie 70 km

Ciekawy, ale i wymagający, jest szlak Kartuski, czyli niebieski, prowadzący z Sopotu do Kartuz. Tę pieszą trasę rowerzyści pokonują dość rzadko, bo ma prawie 70 km i wiedzie z kurortu przez TPK na Pojezierze Kaszubskie. I na niej są odcinki, gdzie nie pozostaje nic innego, jak tylko nieść rower, choć jest też wiele odcinków utwardzonych.

Oprócz wspomnianego już szlaku Trójmiejskiego (oznaczonego kolorem żółtym) i szlaku Kartuskiego (niebieskiego) wytyczono jeszcze: Skarszewski (z Sopotu do Skarszew; 80,7 km, zielony), Zagórskiej Strugi (z Gdyni do Wejherowa; 56 km, czarny), Wejherowski (z Sopotu do Wejherowa; 55 km, czerwony) oraz Wzgórz Szymbarskich z Sopotu do Sierakowic; 120,3 km (czarny)

Garść porad dla początkujących rowerzystów

Przed każdą wyprawą zastanów się, po co wyruszasz i jak daleko pojedziesz. Inaczej trzeba przygotować się do wyprawy 10-kilometrowej, a inaczej do 50-kilometrowej.

- Na krótką wycieczkę nie warto brać prowiantu, który przyda ci się za to po kilku godzinach jazdy w trudnych warunkach terenowych.

- Odpowiednio przygotuj rower. To naprawdę banał, ale trzeba go powtórzyć: zadbaj o swoje dwa kółka, a one odwdzięczą się Tobie bezawaryjną jazdą. Rower, traktowany jak niechciane dziecko, spłata Ci złośliwego figla w najmniej odpowiednim momencie. Sprawdź choćby rzeczy podstawowe: stan opon, dokręcenie korb, sterów, wyregulowanie przerzutek. Pamiętaj, że na terenie TPK nie ma serwisów rowerowych z uczynnymi mechanikami.
Nawet w czasie krótkiej wyprawy pchanie uszkodzonego roweru przez kilka kilometrów może być średnią przyjemnością, chyba że lubisz go nosić... jak rasowy przełajowiec.

- Zastanów się, gdzie pojedziesz. Na terenie TPK są zarówno w miarę wygodne utwardzone dukty, jak i wertepy, przez które trudno przejechać. Do lekkiej jazdy wystarczy zwykły rower crossowy, trekkingowy czy nawet mieszczuch na szerszych oponach. Ale do jazdy po trudnym terenie musisz mieć solidny rower MTB - z amortyzacją i szerokimi oponami, przystosowanymi do jazdy cross-country.

- Bądź ostrożny. Teren TPK to nie tylko raj dla cyklistów, ale także leśników, którzy wycinają tam drzewa. Uważaj na ich sprzęt, koleiny na drogach, pozostałości po wycince czy wichurach. W parku nie brakuje też amatorów biegania, z którymi należy się podzielić leśną przestrzenią. Szerokiej drogi!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto