Staw Kalina w Świętochłowicach ma być oczyszczony do 2015 roku. We wtorek został ogłoszony przetarg na wykonawcę tego zadania. Poznamy go najwcześniej w październiku.

13 sierpnia został przetarg na wykonawcę prac związanych z oczyszczeniem stawu Kalina.

Inwestycja zakłada m.in. wybranie osadów dennych oraz ich utylizację, budowę bariery fizycznej wraz z drenażem odcieków spływających z pobliskiej hałdy odpadów poprodukcyjnych, budowę pompowni głównej wraz z rurociągiem tłocznym, renowację szaty roślinnej i ustawienie latarni wokół stawu.

Jeżeli procedura przetargowa z przyczyn formalnych nie przesunie się w czasie, to podpisanie umowy z wykonawcą może nastąpić pod koniec października. Zakończenie projektu planowane jest na połowę 2015 roku.

Przypomnijmy, że głównym sprawcą zanieczyszczeń stawu były, produkujące przez lata farby i lakiery, pobliskie zakłady chemiczne. To przez ich działalność w stawie Kalina znaleźć możemy obecnie całą tablicę Mendelejewa. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 51 mln złotych, z czego 44 mln Świętochłowice dostały z Unii. Pozostałe finanse to wkład własny miasta oraz środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

[sc]CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT OCZYSZCZENIA STAWU KALINA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH[/sc]

Komentarze (20)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

No i co zaczniecie w końcu tą rewitalizację Kaliny ?? Został rok ... jak wam się uda to ja papieżem zostanę.

wampi (gość)

Może by tak napisać konkretną datę rozpoczęcia prac bo na razie mówią tylko o zakończeniu w 2015 a kiedy sie zacznie to jedna wielka cisza

gość (gość)

Z jednej strony fajnie, że coś się będzie działo... choć to prawda już ponad rok temu czytałem, że prace ruszą lada moment. Z drugiej się nie cieszę. Mam tam garaż. Teraz jest cisza i spokój. Jak zrobią rewitalizacje to się skończy jak cała hołota świętochłowicka się zleci na wypoczynek.

mario (gość) (yeti)

ehh grochem o ścianę, jedne i te same tłumaczenie, a odpowiedzi na pytania zero... WIEM ile trzeba włożyć w to pracy i MAM PRAWO KRYTYKOWAĆ, jeżeli PREZYDENT NIE WYWIĄZUJE SIĘ Z PUBLICZNIE ZŁOŻONYCH TERMINÓW I DEKLARACJI.

yeti (gość) (mario)

Oczywiście, że masz prawo tylko nie krytykuj jak nie wiesz jakie przy realizacji tak gigantycznego przedsięwzięcia dokumenty trzeba przygotować, ile inspekcji i urzędów musi dać zielone światło. To nie remont chodnika albo postawienie ławki. Może ktoś obecnego prezydenta nie lubić ale gdyby nie jego osoba to z tego projektu by nic nie było. To on, i tylko on ma odpowiednie przełożenie, które pozwoliło miastu te pieniądze uzyskać

mario (gość) (malkontent)

Skoro to tyle roboty, to dlaczego prezydent zapowiadał ogłoszenie przetargu już 1,5 roku temu? Ja rozumiem, że to duże przedsięwzięcie i dużo dokumentów do przygotowania. Ale skoro prezydent obiecuje coś, po czym jest kilkunastomiesięczny poślizg, to chyba mamy prawo pytać "Co jest, do cho.ery"? Może to raczej efekt niewiedzy, nieprzygotowania władz miasta? Ja z tym przetargiem nie mam nic wspólnego, ale jako mieszkaniec już prawie 2 lata czekam na jakieś działania, które na okrągło są odkładane i przekładane.
Ale wy musicie zawsze bronić, cokolwiek by się nie napisało.

Ślązak (gość)

Fajno, tylko żeby też jakieś ławki wokół stawu powstały i ścieżka rowerowa.

malkontent (gość) (mario)

widać że ty w życiu nic nie zrobiłeś sam i nie masz pojęcia co to jest przygotować przetarg na 51 milionów, ale to efekt twojej niewiedzy, dlatego cię nie potępiam ;)

??? (gość)

Prokuratura sprawdza, czy za pieniądze podatników prezydent Świętochłowic zatrudniał opiekunkę dla swojego dziecka.
Artur Ott, szef prokuratury w Bytomiu, potwierdza: - Prowadzimy śledztwo pod kątem poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jako pierwszy o sprawie napisał portal wpolityce.pl. Kilka tygodni temu do wydziału od zwalczania korupcji w katowickiej komendzie wojewódzkiej zgłosił się były pracownik Urzędu Miasta w Świętochłowicach. Po jego donosie, że prezydent Dawid Kostempski fikcyjnie zatrudnił na stanowisku urzędniczym nianię dla swojego dziecka, policjanci przeprowadzili czynności sprawdzające, a następnie powiadomili prokuraturę. Śledczy przesłuchali urzędników, zabezpieczyli w magistracie dokumenty dotyczące zatrudnienia pracowników, sprawdzają billingi telefoniczne prezydenta, jego żony i kobiety, która miała opiekować się ich dzieckiem. Nikomu nie przedstawiono dotąd żadnych zarzutów.Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,14437161,Urzad_miasta_placil_za_nianie_dziecka_prezydenta_.html#ixzz2c17mLBSt

mario (gość)

Jak CO się robi? Powiedz mi, CO? Uwaga:
LUTY 2011:
http://swietochlowice.naszemiasto.pl/artykul/783342,dobra-wiadomosc-kalina-bedzie-rewitalizowana,id,t.html
MARZEC 2012:
http://swietochlowice.naszemiasto.pl/artykul/1344187,swietochlowice-za-ponad-51-mln-zl-zostanie-zrewitalizowany,id,t.html
MARZEC 2012:
http://swietochlowice.naszemiasto.pl/artykul/1328259,slaskie-ekologiczne-dofinansowanie-oficjalnie-potwierdzone,id,t.html "Jak zadeklarował prezydent Dawid Kostempski, prace zostały już zaplanowane tak, by po podpisaniu jeszcze w marcu [2012 - przyp. autora] umowy za dwa i pół roku staw Kalina przestał być groźną ekologiczną bombą."
KWIECIEŃ 2012:
http://swietochlowice.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1364449,fundusz-dla-regionu-przepis-na-zycie-dla-kaliny,id,t.html "Prace mają się zakończyć za 3 lata."

Coś się przeciąga, czyż nie? Już półtora roku temu miała być podpisana umowa, tymczasem dopiero ogłoszono (kolejny?) przetarg...