Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smażona kiełbasa, majonez i…. czekoladowe jajka: Rozmowa z dietetykiem o Wielkanocy w stylu LIGHT

Weronika Grychtoł
W.Grychtoł
Rozmowa z Anną Falisz, specjalistą ds. żywienia z Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w Świętochłowicach.

Przed świętami poprowadziła Pani wykład „Wielkanoc w stylu LIGHT, czyli jak odchudzić mazurka” - czy to w ogóle możliwe??
Oczywiście. Wystarczy kilka dietetycznych trików. Na prelekcji udowodniłam, że odpowiednio odchudzony wielkanocny, dwudaniowy obiad, może mieć mniej kalorii, niż kawałek sernika.

Która z potraw, która pojawi na świątecznym śniadaniu, najbardziej obciążają nasze żołądki?
Tłusta, smażona kiełbasa, majonez i…. czekoladowe jajka.

A te prawdziwe, symbol Wielkanocy, są w końcu zdrowe, czy szkodliwe?
Wpływ jaj na nasze zdrowie dość zawiły, istnieją badania naukowe, które mówią o tym, że nawet spora konsumpcja nie wpływa negatywnie na zdrowie naszych tętnic, ale znajdziemy i takie, które studzą nasz entuzjazm. Współczesna dietetyka odchodzi od schematów, dlatego z całą pewnością zalecenia o maksymalnym spożyciu dwóch jajek w ciągu tygodnia są już nieaktualne, ale wciąż nie mamy pewności, czy 30 jaj w miesiącu w dłuższej perspektywie czasowej nie zaszkodzi. Z całą jednak pewnością – należy kupować jaja z oznaczeniem „0” lub „1”. Życie kur z chowu klatkowego (oznaczenie „3”) można porównać do obozu koncentracyjnego, ale pomijając względy humanitarne – takie jaja mają zdecydowanie gorszy skład kwasów tłuszczowych. Wpływ jaj na nasze zdrowie dość zawiły, istnieją badania naukowe, które mówią o tym, że nawet spora konsumpcja jaj nie wpływa negatywnie na zdrowie naszych tętnic, ale znajdziemy i takie, które studzą nasz entuzjazm. Z całą jednak pewnością – należy kupować jaja z oznaczeniem „0” lub „1”.

A chrzan i ćwikła mają jakieś zbawienne właściwości?
Oczywiście! Buraki to skarbnica substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym a zawarta w nich betaina spowalnia proces miażdżycy. Chrzan jest naturalnym antybiotykiem, który pomoże w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, ale równocześnie także działa antynowotworowo. Nie doceniamy potęgi zdrowia płynącej z tych polskich warzyw!

A niewinny kieliszek wina?
Alkohol nigdy nie jest dobrym pomysłem na diecie: dostarcza pustych kalorii, wzmaga apetyt, odwadnia. Poza tym, pod względem chemicznym, nawet najdroższy trunek to dla naszego organizmu trucizna, której organizm chce się jak najszybciej pozbyć. Każdy kieliszek wina oddala więc nas od upragnionej sylwetki.

Czy możemy zrobić, żeby dochować tradycji, ale zjeść zdrowo?
Modyfikacje można przeprowadzić zarówno na etapie gotowania, jak i konsumowania. Przygotowując potrawy, wykluczamy smażenie na korzyść duszenia czy pieczenia w piekarniku. Aby domowników nie kusiła np. tłusta skóra na mięsie, ściągnijmy ją przed włożeniem do piekarnika. Wtedy też, przyprawy, których używamy, nadadzą smaku mięsu, a nie pozostaną na skórze (często właśnie dlatego smakuje ona tak dobrze). Zamiast kalorycznych sosów obiadowych przyrządźmy sos z jogurtu naturalnego, ząbka czosnku i ew. łyżki majonezu. Zamiast klusek – ugotujmy ziemniaki w mundurkach (zachowujemy błonnik i wit C, zawartą bezpośrednio pod skórką). Każdą potrawę starajmy się naszpikować warzywami – np. jaja faszerujmy szpinakiem, a wędliny podawajmy na pierzynce z roszponki. Takie zielone dekoracje nie tylko ładnie wyglądają, ale też są smaczne i zdrowo wypełnią nasz żołądek.

100 lat temu nikt nie przejmował się, że kiełbasa jest za tłusta - dziś Wielkanoc w wersji light to moda czy konieczność?
Kiedyś nie było takiej potrzeby, gdyż żyło i jadło się inaczej. Majonez gospodynie robiły same, nie było mowy o kupnym mazurku, pełnym najgorszych tłuszczów piekarniczych i białej, przetworzonej mąki, od której rosną nam brzuchy. I czekoladowych jajeczek. Zwróćmy również uwagę na to, jak diametralnie zmienił się nasz styl życia – większość dnia siedzimy, nawet jeśli chodzimy na siłownię – jest to zaledwie kilka godzin w tygodniu ruchu. Reszta dnia to: biurko i samochód. Do tego dochodzi wszechobecny cukier, który znajduje się nawet w ketchupie, wędlinach czy musztardzie. Spożywając go w różnych produktach cały dzień, uzależniamy się od niego, co prowadzi do zwiększenia masy ciała i konieczności szukania dietetycznych alternatyw nawet dla takich dań, jak świąteczne. Proszę mi wierzyć - wystarczy wrócić do naturalnego jedzenia, wprowadzić ruch i ograniczyć stres, a odzyskamy zdrowie i należytą sylwetkę. Te komponenty to podstawa stosowanych przeze mnie zaleceń dietetycznych

Wiedziałam, że wspomni Pani o aktywności fizycznej, ale czasem pogoda skutecznie nas do niej zniechęca...
Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie – ludzie, który regularnie uprawiają sport (czy to nordic walking, fitness, czy boks) są szczęśliwsi, mają więcej energii, rzadziej chorują i rzecz jasna – mają lepszą sylwetkę. Niestety, wciąż dla wielu z nas Święta oznaczają siedzenie przy stole. A można przecież wyjść na spacer, pobiegać, na rower – wszystko zależy od nas!

Po wigilijnej wieczerzy ratuje nas jeszcze susz, a co może być jego wielkanocnym odpowiednikiem?
Najlepszym lekarstwem jest umiar. Jeśli jest już jednak za późno, skorzystajmy z leczniczego dziania ziół: mięta pieprzowa, rumianek pospolity, koper włoski czy napar z imbiru powinny pomóc. Ewentualnie łyżka oleju z ostropestu. I koniecznie post do końca dnia.

A bez czego Pani, jako dietetyk, nie wyobraża sobie wielkanocnego stołu?
Bez rzeżuchy, rzodkiewek, szczypiorku i innych zieleninek! To podstawa każdego mojego dania, nie tylko świątecznego. Apeluję: jedzmy warzywa! Coraz to nowe badania potwierdzają, że regularne spożywanie warzyw redukuje śmiertelność (ze wszystkich przyczyn) nawet o 25%. Naprawdę warto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto