Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PTTK Świętochłowice: wycieczka do Warszawy, ostatnia w tym roku

Sonia Cichoń
Świętochłowicki oddział PTTK w Warszawie
Świętochłowicki oddział PTTK w Warszawie ARC Anna Fijałkowska
PTTK Świętochłowice: Ostatnią w tym roku wycieczką organizowaną przez Oddział PTTK Świętochłowice był wyjazd do Warszawy, w którym uczestniczyło 17 osób. Co zwiedzili? Przeczytajcie i zobaczcie zdjęcia!

PTTK Świętochłowice:

Uczestnicy na wycieczkę wyruszyli 6 grudnia. Najpierw poszli spacerem wzdłuż Wisłostrady w kierunku Centrum Nauki Kopernik w którym spędzili prawie 3 godziny przekonując się jak fascynująca jest nauka, przeprowadzając wiele eksperymentów i doświadczeń, również na własnym ciele. Następnie doszli do Łazienek Królewskich, gdzie zwiedzili wnętrza Pałacu na Wyspie – letniej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz przeszli się Aleją Chińską specjalnie iluminowaną na okres świąteczno-noworoczny. W tym czasie nie można było ominąć Jarmarku Bożonarodzeniowego pod murami Starego Miasta i Barbakanu, na którym uczestnicy mieli możliwość spróbować rożnych smakołyków zarówno z Polski, jak i krajów ościennych.

Co zwiedzili drugiego dnia?

7 grudnia po śniadaniu jeszcze raz poszli na spacer po alejkach Łazienek Królewskich przy okazji oglądając znajdujące się tam obiekty tj. Starą Pomarańczarnię, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Nową Kordegardę, Podchorążówkę i Belweder, obecnie siedziba Prezydenta RP. Spod Łazienek udali się na zwiedzanie wnętrz Zamku Królewskiego. Podziwiali odrestaurowaną Salę Rady z portretami pędzla Józefa Peszki przedstawiające wybitnych działaczy Sejmu Czteroletniego (1788 - 1792) , Salę Wielką, która w czasach Stanisława Augusta służyła jako miejsce ceremonii dworskich: balów, uczt, koncertów i przedstawień teatralnych, Salę Rycerską oraz Salę Tronową. Po obiedzie przeszliśmy wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oglądając zabytki związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, m.in.: Pałac Wesslów zwany Pocztą Saską stąd, 2 listopada 1830 r. Fryderyk Chopin wyruszył dyliżansem w podróż po sławę - do Wiednia, i dalej - do Paryża., Pałac Radziwiłłów gdzie 24 lutego 1818 r. 8-letni Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił publicznie, Pałac Kazimierzowski w 1817 r. w pałacu ulokowano Liceum Warszawskie oraz założony właśnie Królewski Uniwersytet Warszawski i tutaj w oficynie zamieszkali Chopinowie, Kościół Wizytek, Pałac Czapskich – Rodzina Chopinów zamieszkała tu w 1827 roku, Kościół św. Krzyża miejsce spoczynku serca kompozytora, Pałac Zamojskich gdzie mieszkała młodsza siostra Chopina, która przechowywała pamiątki po bracie i z okien jej mieszkania w 1863 roku w odwecie za zamach na namiestnika carskiego wyrzucono fortepian Chopina. Po intensywnym zwiedzaniu uczestnicy udali się na dworzec, skąd odjechali w stronę Katowic. Wycieczkę zaplanował, zorganizowała i prowadziła Anna Fijałkowska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto