W mieście brakuje zarówno mieszkań komunalnych, jak i socjalnych

W mieście brakuje zarówno mieszkań komunalnych, jak i socjalnych (© Fot. Mikołaj Suchan)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W mieście brakuje lokali socjalnych. Choć wyroków eksmisyjnych przybywa, właściciele mieszkań nie mają gdzie wyprowadzać lokatorów. Tworzy się zamknięte koło, gdyż to gminy muszą płacić odszkodowania właścicielom mieszkań za to, że nie mogą zapewnić eksmisji do lokali socjalnych. Oddany pół roku temu dom socjalny przy ul. Sienkiewicza dał lokum 39 rodzinom

Pół roku temu z wielką pompą otwierano budynek socjalny przy ul. Sienkiewicza. Wprowadziło się tam 39 rodzin. Na wysokim parterze mieszkanie dostała m.in. Irena Radosz. Jest niepełnosprawna, porusza się na wózku. - Z mieszkania jestem zadowolona, nie można powiedzieć. Jak się coś zepsuje, to administracja naprawia. Mam kłopoty z otwarciem okna, bo parapety są wysokie. Ja nie dosięgnę, ale zawsze ktoś mi pomoże - opowiada kobieta.

Największe jednak jej marzenie, to wyjście na zewnątrz. Niestety, całe dnie spędza w domu. Na wysoki parter prowadzą schody, nie ma podjazdu. Ani ona, ani jej sąsiadka Jadwiga Zdybel, również poruszająca się na wózku nie są w stanie pokonać bariery. - Nie pisałyśmy do MZBM-u o wybudowanie podjazdu, ale wiem, że sąsiedzi interweniowali. Usłyszeli tylko, że nie ma pieniędzy - żali się pani Irena. - Mam elektryczny wózek, wszędzie nim mogłabym pojechać. Do lekarza, do centrum czy do kościoła. Albo zwyczajnie mogłybyśmy wyjechać przed budynek. Teraz robi się coraz cieplej, a my jesteśmy uwięzione w czterech ścianach. Płaczę z tego powodu jak bóbr - mówi smutno.

Budynek socjalny prezentuje się ładnie, choć widać już pewne zniszczenia - wyrwany kontakt, ślady po dziurze w ścianie, już na szczęście naprawionej, zniszczone częściowo ogrodzenie. Z tyłu budynku leżą też śmieci. MZBM odnotowało, że od momentu otwarcia, w budynku wyrwano klamki w oknach, zniszczono kontakty, skradziono klamkę w drzwiach wejściowych, a straty oszacowano w sumie na około 520 zł. Poza tym w budynku usunięto już awarię wodno-kanalizacyjną, kosztowało to prawie 670 zł.

Warto wiedzieć, że zasoby świętochłowickiego MZBM to aż 7010 mieszkań, z czego 2290 lokatorów posiada zaległości powyżej trzech miesięcy. W roku 2009 zrealizowano 26 wyroków eksmisyjnych, w tym 16 z zasobów MZBM, a 10 z zasobów innych właścicieli lokali w mieście. Poza tym w ubiegłym roku zarejestrowano 54 wyroki eksmisyjne, w tym 36 wyroków z zasobów MZBM.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!