Jak wygląda flaga Unii Europejskiej i jak się nazywa jej hymn? Jakie są instytucje w UE? Na te, jak i wiele innych pytań reprezentanci klas Gimnazjum nr 5 im. Marii Dulcissimy Hoffmann musieli odpowiedzieć.

We wtorek świętowali Dzień Europy. Każda dwuosobowa grupa miała 10 sekund na udzielenie odpowiedzi. Słychać było, że wiedzą wszystko na temat Unii Europejskiej.

Gimnazjaliści również prezentowali obyczaje, tradycje i tańce sześciu europejskich krajów: Rumunii, Chorwacji, Finlandii, Węgier, Rosji i Bułgarii. Nie zabrakło kolorowych, barwnych i pomysłowych strojów oraz dużej wyobraźni twórców.

Klasa II c przedstawiła pięć krótkich węgierskich scenek. Widownia mogła podziwiać między innymi kabaret, operę i węgierski taniec. Uczniowie do ubrań mieli przypięte obrazki przedstawiające papryki. Dlaczego? - Bo na Węgrzech papryka jest bardzo popularna! - mówi Żaneta Skiba, uczennica klasy II c.

- Przygotowywaliśmy się przez około tydzień pod okiem nauczycielki z matematyki- Katarzyny Piura - dodaje Julia Kłopotowska, również z klasy II c.
Wiele uśmiechu sprawiła scenka przygotowana w języku angielskim o dziewczynie, która chciała zostać strażakiem.

- Dzień Europy w naszej szkole to już tradycja od 2004 roku - mówi Halina Przewodnik, dyrektor Gimnazjum nr 5. Co roku jest inna forma obchodów tego dnia.

- W ubiegłym roku pod hasłem "Zjednoczeni w różnorodności" chcieliśmy pokazać, że Europę zamieszkują różne nacje - dodaje Przewodnik. Uczniowie przebrali się za Arabów, Japończyków a nawet Chińczyków.- Bal karnawałowy jest wstępną historią, którą warto powtórzyć właśnie przy obchodach Dnia Europy - wyjaśnia dyrektor.

Dzień Europy jest obchodzony zawsze 5 lub 9 maja. Ten dzień przypada na 5 maja i jest związany z ustanowieniem Rady Europy. Świętuje się go jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. Natomiast 9 maja stał się świętem w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w 1950 roku.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!