18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Zmiany w komisjach stałych RM

Martyna Dyszka
Sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach
Sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach M. Dyszka
Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Wzięli w niej udział wszyscy radni, którzy m.in. wybrali nową przewodniczącą RM, zmieniono też składy komisji stałych i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Jak nam powiedział radny Nowak zmiana składu Komisji Rewizyjnej jest po to, by skontrolować Urząd Miejski w zakresie wydatków publicznych.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013

Dzisiejsza sesja została zwołana na wniosek 6 radnych. Na początku radna Bożena Wojciechowska-Zbylut przeczytała 3-stronnicową decyzję wojewody w sprawie prawomocności sesji Rady Miasta z 14 sierpnia.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ DECYZJI WOJEWODY WS. SESJI RM 14 SIERPNIA 2013

Potem pod głosowanie poddano porządek obrad sesji. Za przyjęciem było 12 radnych, wstrzymało się 11. Kolejnym punktem było sprawozdanie prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego z działalności w okresie międzysesyjnym. - Ogólne sprawozdanie zostało dostarczone do skrzynek radnych, w wersji rozszerzonej będzie przedstawione na następnej sesji - powiedział Kostempski.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Bożena Wojciechowska-Zbylut czy Gerda Król?

Jedną z ważniejszych uchwał XXXVIII sesji RM był wybór nowego przewodniczącego RM. Radny Rafał Świerk zgłosił na to stanowisko kandydaturę Bożeny Wojciechowskiej-Zbylut. - Myślę, że jest to kandydatura godna tego stanowiska i reprezentacji miasta, to dobry człowiek z natury - wyjaśniał radny Świerk. Ale nie była ta jedyna kandydatura do pełnienia funkcji przewodniczącego RM w Świętochłowicach.

- Zanim podam nazwisko osoby, którą chce zgłosić na kandydata, to powiem, że Bożenę Wojciechowską-Zbylut znam od kilkunastu lat i cenię jako nauczyciela. Ale gdybym takimi kryteriami kierowałbym się przy tym wyborze, to pewnie zagłosowałbym za. Ale wiem jak wygląda praca w szkole, ile trzeba włożyć zaangażowania w nią. Przed nami ostatni rok tej kadencji, realizacji działań podjętych w minionych latach i uważam, że czasu poświęconym w bycie przewodniczącym nie są się podzielić z prywatnym i społecznym. Dlatego proponuję na to stanowisko Gerdę Król, która ma wieloletnie doświadczenie, dysponuje czasem i poświęca się tej pracy - wyjaśniał radny Migoń.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Którą ręką do urny wrzucać karty do głosowania?

Przygotowanie m.in. protokołów oraz kart do głosowania powierzono 5-osobowej komisji skrutacyjnej w składzie: Jerzy Lesik, Urszula Owoc-Kania, Zbigniew Nowak, Zbigniew Mośko i Mariusz Kubas. Dwóch członków komisji zaproponowało, by znak X przy kandydacie nie wychodził poza kratkę. - To dość kontrowersyjny punkt - stwierdził radny Świerk. W wyniku głosowania ten punkt tajnego głosowania nie przeszedł. - Czy kartki mają być wyprostowane, czy zgięte w połowie podczas wrzucania do urny? - pytała radna Krystyna Apel. - Czy mamy wrzucać kartki lewa czy prawą ręką - pytał radny Marek Palka.

Podczas tajnego głosowania, radna Król wychodząc z kabiny, w której radni oddawali głosy stwierdziła, że na swej karcie ma nazwiska Bożeny Wojciechowskiej-Zbylut i Joachima Knechtla, który przecież nie kandydował na przewodniczącego RM. Okazało się, że cztery karty rzeczywiście zawierały niewłaściwe nazwiska na kandydatów. Wszystkie zostały zniszczone i przygotowane nowe. Radni musieli jeszcze raz głosować. W efekcie na radną Gerdę Król oddano 11 głosów, a na Wojciechowską-Zbylut 12. Najpierw głos na mównicy zabrała radna Król. - Dziękuję wszystkim, którzy głosowali na mnie, i tym którzy na mnie nie głosowali. Gratuluję Bożenie Wojciechowskiej-Zbylut tej zaszczytnej funkcji - powiedziała wiceprzewodnicząca.

- Chciałam zdecydowanie podziękować za dokonany wybór, zaufanie, którym mnie obdarzyli radni i mam nadzieję, że dobrze nam się będzie współpracowało, aby w mieście działo się dobrze, a nawet jeszcze lepiej. Dziękuję radnemu Migoniowi za troskę - mówiła nowa przewodnicząca RM w Świętochłowicach.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Zmiany w Zgromadzeniu SChŚZWiK

Kolejnym punktem obrad było poddanie pod głosowanie uchwały w sprawie zmiany przedstawicieli Gminy Świętochłowice w Zgromadzeniu Samorządowego Chorzowsko-Świętochłowickiego Związku Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Chorzowie. Ze zgromadzenia odwołano radnych Gerdę Król i Jerzego Wawrzyczka, a powołano radnych: Rafała Świerka i Marcina Baweja.

Podczas sesji odwołano też Rafała Łatasia z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej, a jego miejsce zajął Zbigniew Nowaka.

Odwołano również Zbigniewa Mośko z członkostwa w Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Jerzego Migonia z członkostwa Komisji Rewizyjnej, Krystynę Apel z członkostwa Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia i Spraw Społecznych, Rafała Łatasia z członkostwa Komisji Rewizyjnej oraz Bożeny Wojciechowskiej-Zbylut z członkostwa Komisji Gospodarki Miejskiej i Ekologii. Powołano Zbigniewa Mośko do Komisji Rewizyjnej, Rafała Łatasia i Marka Palkę do Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia i Spraw Społecznych.

Radny Andrzej Miłek pytał, czy Joachim Knechtel jako wiceprzewodniczący RM może zasiadać w Komisji Rewizyjnej. - Moim zdaniem nie ma żadnej kolizji. Ja będą wiceprzewodniczącą byłam też członkiem komisji, ale nie rewizyjnej - mówiła przewodniczą Wojciechowska-Zbylut. Okazało się jednak, że w składzie Komisji Rewizyjnej nie mogą być radni pełniący funkcje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego RM. Dlatego radni odwołali Joachima Knechtla z członkostwa w Komisji Rewizyjnej, a Rafała Świerka ze składu Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia i Spraw Społecznych, a powołano go do Komisji Rewizyjnej.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Po co tyle zmian w komisjach stałych?

- Chcemy mieć wpływ na to, co się w mieście dzieje, bo zostaliśmy całkowicie odsunięci od tego, bez dostępu do informacji dogłębnych, takich jak my chcieliśmy. Priorytetem w tych zmianach jest Komisja Rewizyjna. Nie ukrywamy tego, że chcemy dokonać poważnych kontroli, a do tej pory nam to utrudniano. A teraz mając większość w tej komisji, przegłosujemy bardzo ważne rzeczy, np. kontrole, które zostaną za chwilę przeprowadzone w Urzędzie Miejskim, przede wszystkim w zakresie wydatków publicznych. To jest podstawa, bo niepokoją nas niektóre rzeczy. Chcemy sprawdzić pewne dokumenty, i w razie czego przekazać odpowiednim instytucjom. Niepokoją nas też pewne sygnały dochodzące z MZBMu, choć tam będziemy mieli ograniczone pole kontroli, bo to jest inna jednostka, a komisja rewizyjna nie za bardzo może. Ale pewne ścieżki są, które nam to ułatwią jako Komisji Rewizyjnej, niż szeregowemu radnemu. Mam nadzieję, ze zdobędziemy pewne informacje. My naprawdę chcemy współpracować z prezydentem, ale chcemy pokazać, że mamy siłę, ale nie siłę po to by się "bić", ale żeby pan prezydent zrozumiał, że skoro nie z jakością chciał współpracować, to może po stronie tej siły będzie z nami merytorycznie rozmawiał i będziemy współpracować - mówił radny Nowak.

- Teraz mamy większość w Radzie Miejskiej i nie ukrywam, ze tam ktoś jeszcze puka do naszych drzwi. Na razie nie mogę zdradzić kto to - powiedział nam radny Nowak.

Świętochłowice: Sesja RM 25 września 2013. Tysiąc pytań o wywóz śmieci z miasta

Z ważniejszych spraw podczas dzisiejszej sesji RM było też zapytanie radnego Zbigniewa Nowaka o nową ustawę śmieciową. - Czy prezydent dopełnił formalności związanych z uchwałą z 14 sierpnia w sprawie niższych opłat za wywóz śmieci segregowanych? Kiedy gospodarka śmieciami będzie się w naszym mieście odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? Kiedy będzie segregacja odpadów? Kiedy przestanie śmierdzieć? Kiedy wywóz śmieci będzie odbywał się zgodnie z harmonogramem? Wczoraj znów powtórzyła się sytuacja na os. Ustronie. Mieszkańcy wystawili śmieci i leżały co najmniej do dzisiaj rana. Miałem "przyjemność" osobiście to zaobserwować. Wielu mieszkańców uważa, że segregacja odbywa się do momentu segregacji śmieci przez nich, a potem wszystko i tak wrzucane jest do jednej śmieciarki. Nie ma takich kubłów, jakie powinny być, jak informowano podczas kampanii. Nie ma pojemników w takich ilościach, jakie miały być. A my za to płacimy. Kubeł na śmieci, do którego wrzuca się najwięcej odpadów, jest jeden. Walają się koło zagrody - burzył się radny Nowak.

Z odpowiedziami pośpieszył radnemu wiceprezydent Bartosz Karcz. - Jeśli są jakieś problemy z ilością kubłów, to trzeba zwrócić się do zarządcy, który wypisał ile kubłów powinno być. Ile wypisał, tyle jest. Teraz powinien dokonać korekty deklaracji - tłumaczył wiceprezydent. Radny Nowak odpowiedział Karczowi, że to fajnie wygląda tylko w teorii. - W moim przypadku zarządcą jest MZBM. A kto ma nad nim nadzór? Ja nie. Zadeklarowałem segregować i płacę za to. Oczywiście można jako mieszkaniec sygnalizować pewne rzeczy, których wcześniej nikt nie mógł przewidzieć. Jeden mały kubeł na plastikowe odpady jest zaśmiecony już po godzinie wywozu. Na moim osiedlu jest to łatwe do zobrazowania. W każdej zagrodzie jest inaczej. To totalny bałagan organizacyjny - dodał Nowak.

- Tydzień temu byłem na os. Ustronie, rzeczywiście kubły na odpady nie mieszczą się w zagrodach. Na kolejnym spotkaniu, wspólnota powinna podjąć uchwałę o budowie większych zagród na śmieci. Bo te, które pochodzą z lat 60-tych i 70-tych nie mieszczą tyle kubłów na odpady. To doprowadzi do wizualnego uporządkowania gospodarki śmieciami w mieście - mówił wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto