18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Podczas uroczystej sesji Rady Miasta wręczono nagrody "Zasłużonym dla Miasta"

Martyna Dyszka
W Centrum Kultury Śląskiej Zgoda odbyła się w poniedziałek XXXI uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Jerzy Buzek, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, posłanka Maria Nowak, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, prezydent Mysłowic Edward Lasok, radna województwa śląskiego Agnieszka Kostempska, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Leszek Żabiński, prorektor Akademii Muzycznej Marcin Trzęsiok, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz, była prezydent Świętochłowic Krystyna Rawska.

Przypomnijmy, że 25 maja 1313 roku w dokumencie księcia Ziemowita pojawiła się pierwsza wzmianka o Świętochłowicach. - Dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miejskiej to nie tylko pusty pretekst arytmetyczny, ale przede wszystkim kontekst wartości w związku z jubileuszem chcemy uwypuklić, pielęgnować tą naszą wspaniałą historię kilkuset letnią. Niejednokrotnie i w szczególności w ostatnim czasie mówimy o korzeniach, tożsamości regionalnej, mówimy że bardzo ważną i priorytetową rzeczą dla nas są korzenie i przywiązanie do naszej małej ojczyzny – mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta Dawid Kostemspki, prezydent Świętochłowic.

- Mam takie wrażenie, że jestem w najbardziej śląskim ze wszystkich śląskich miasta – w Świętochłowicach. Ktoś powiedział, ale niedokładnie tak i nie w tym miejscu. W tym mieście wszakże tutaj na Śląsku zaczęły się bardzo ważne procesy. Nie mówię o tym tylko, ze jakaś wzmianka przed 700 laty tak ważna dla Świętochłowic ukształtowała to miejsce i nadała mu pewien symbol na siedem stuleci. Ważne jest też, ze w Świętochłowicach rozpoczęły się także niemal 200 lat temu wielkie procesy uprzemysłowienia tej części Polski, tej części Europy. Do roku 1828 wójtami, właścicielami tej miejscowości były osoby o czysto polskich nazwiskach, potem pojawiło się nowe nazwisko- Donnersmarck.

Mówimy o tym nazwisku bardzo jasno: ktoś tutaj kiedyś, finansował wielkie inwestycje. Napłynął kapitał na te ziemie. Ludzie, którzy mieszkali tu od wieków, tworzyli to miasto. Dziesięć lat temu w Świętochłowicach padł pomysł, żeby na Śląsku stworzyć metropolię. Mało kto pamięta, że pomysł wziął się ze Świętochłowic, by pogodzić te śląskie miasta. Dzisiaj jest tu siedziba górnośląskiego porozumienia rządowców 14 miast na prawach powiatu żeby lepiej się organizować. Cieszę się, że Świętochłowice zaczęły od ekologii, bo to co robicie ze stawem Kalina albo na Skałce albo ścieżki rowerowe czy uporanie się z odpadami ma tu ogromne znaczenia dla wszystkich, którzy chcą tu inwestować – powiedział Poseł Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Podczas uroczystej sesji w CKŚ wręczono tez nagrody „Zasłużeni dla Miasta Świętochłowice”. Wśród wyróżnionych znalazły się osoby i organizacje, które przez realizację swoich pasji przyczyniają się do wyzwolenia potencjału naszego miasta i jego mieszkańców. Oto laureaci:

Gerda Król
- Poprzez swoją dotychczasową długą działalność służyła lokalnym społecznościom, a także przyczyniała się do budowania wspólnego dobra. Pochyla się m.in. nad problemami mieszkalnictwa, porządku w mieście, wykazuje się wrażliwością na problemy społeczne. Jej wiedza od lat stanowi cenne wsparcie dla władz miasta w podejmowaniu kluczowych decyzji. Laureatką wieloletnia pracą zyskała szacunek mieszkańców, czego dowodem jest pięciokrotnie otrzymanie społecznego mandatu do pracy w kolejnych kadencjach Rady Miejskiej – wyjaśnił prezydent Kostempski.

- Nagroda to dla mnie ogromne zaskoczenie i wyróżnienie, że moja skromna osoba została dostrzeżona w taki piękny sposób. To jest prestiż, który mnie spotkał – powiedziała nam laureatka nagrody.

Herta Antończyk

- Od 1981 roku aktywnie udziela się społecznie na rzecz emerytów naszego miasta. Już piątą kadencję sprawuje przewodniczącej Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Lipinach. Jako osoba zaangażowana i wrażliwa na potrzeby innych, oddana sprawom społecznym nie tylko integruje ale i udziela konkretnej pomocy starszym i potrzebującym mieszkańcom. A także tym, którzy zakończyli działalność zawodową. Chętnie dzieli się swoim czasem i doświadczeniem pomagając m.in. w objaśnianiu spraw formalno-prawnych związanymi z zawiłymi procedurami urzędowymi. Ponadto jest sprawną organizatorką spotkań, wieczorków i wyjazdów, a także innych inicjatyw dla mieszkańców naszego miasta. Jednym z przejawów aktywności pani Herty Antończyk jest także praca w Stowarzyszeniu Miłośników Lipin, gdzie angażuje się w organizację spotkań i wydarzeń kulturalnych. Swoją postawą mobilizuje zwłaszcza starszych mieszkańców dając im okazję do czynnego i efektywnego spędzania czasu oraz zacieśniania przyjaźni – tłumaczył Kostempski.

Akademia Piłkarska Tygryski Świętochłowice
- Uczniowski Klub Sportowy Tygryski Świętochłowice powstał we wrześniu 2009 roku. Dla wielu mieszkańców było to spore zaskoczenie, ponieważ piłka nożna kojarzona jest z rywalizacją mężczyzn, podczas gdy działalnością tej organizacji jest trenowanie drużyn dziewczęcych. Klub szybko zaczął odnosić duże sukcesy, a tym samym marka Tygrysków i Świętochłowic stała się bardziej rozpoznawalna nie tylko w naszym regionie ale tez poza nim. Szczególną do tego okazją były zwycięstwa w 2011 roku w Wielkim finale II Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska w kategorii dziewcząt starszych, a także w styczniu 2013 roku w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu. Akademia Piłkarka Tygryski Świętochłowice wspiera wszechstronny rozwój młodych ludzi wywodzących się z różnych środowisk. Pomaga w nabieraniu pewności siebie, wywiera pozytywny wpływ na koncentrację, motywację i samoocenę – wyjaśnił prezydent.

PTTK Świętochłowice
- W ubiegłym roku obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Warto podkreślić, że początek turystyki w Świętochłowicach dał powstanie w 1947 roku sekcji turystycznej utworzonej przez pracowników ówczesnej Huty Florian. W następnych latach powstały kolejne koła, które jednak terytorialnie należały do oddziału w Chorzowie. Dopiero data 14 grudnia 1987 roku zapoczątkowała działalność świętochłowickiego oddziału. Członkowie PTTK w naszym mieście na przestrzeni minionych lat aktywizowali społeczeństwo Świętochłowic poprzez różnorodne formy działalności. Kierowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i też dla dorosłych. Nie tylko promowali wędrownictwo, czy też organizowali rajdy, ale dbali o podtrzymywanie tradycji narodowych, śląskich zwyczajów, rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej, a także poczucie przynależności do Świętochłowic. Ludzie, którzy tworzą od lat historię PTTK to osoby z pasją, dla których praca na rzecz turystyki stanowi sól życia, a ich działania na trwałe zapisały się w dziejach naszego miasta – powiedział Kostempski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto