Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staw Kalina w Świętochłowicach: Teraz śmierdzący problem, Za rok piękne przyrodnicze miejsce

Zbigniew Anioł
Staw Kalina w Świętochłowicach: spotkanie w sprawie rewitalizacji stawu
Staw Kalina w Świętochłowicach: spotkanie w sprawie rewitalizacji stawu ZA
Staw Kalina w Świętochłowicach: Przez jakiś czas smród będzie większy niż obecnie, ale warto się pomęczyć, żeby potem cieszyć nową jakością powietrza i pięknym przyrodniczym terenem – taki można podsumować spotkanie z mieszkańcami miasta ws. rewitalizacji stawu Kalina. W Szkole Podstawowej nr 8 zjawiło się około 250 osób. Była merytoryczna dyskusja na temat rewitalizacji Kaliny.

Sala gimnastyczna w SP nr 8 wypełniła się w całości. Mieszkańcy dzielnicy Zgoda licznie odpowiedzieli na zaproszenie prezydenta miasta. I nic w tym dziwnego, bo sprawa bomby ekologicznej jaką jest staw Kalina już od kilkudziesięciu lat jest dla nich priorytetem. Prezydent Dawid Kostempski podkreśla, że oczyszczenie Kaliny to również priorytetowy projekt dla całego miasta.

Staw Kalina w Świętochłowicach: Największa inwestycja w historii

-Mamy ekologiczną bombę i musimy ją rozbroić. W przeszłości próbowano już to zrobić, ale nie udało się. Wszystko przeanalizowaliśmy i postanowiliśmy oczyścić staw, biorąc pod uwagę wszystkie najnowsze technologie – mówi Dawid Kostempski.

- To największa w historii miasta inwestycja, którą Świętochłowice zrealizują samodzielnie – dodaje. Prezydent zwraca uwagę, że inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Łączny koszt inwestycji wynosi 29 977 780 zł, z czego 85% to unijne dofinansowanie (25 481 113), 12% pożyczka z WFOŚiGW w Katowicach (4 328 587), a zaledwie trzy procent to wkład gminy (168 079).

- Nie można przespać takiej szansy jaką daje nam Unia Europejska. Może już nigdy nie wyciągnąć do nas tak pomocnej dłoni – tłumaczy prezydent Świętochłowic.

Staw Kalina w Świętochłowicach: Koniec rewitalizacji w lipcu 2015

Prace przy stawie Kalina rozpoczną się w najbliższym czasie, a mają zakończyć się do 31 lipca 2015. Będą podzielone na kilka etapów. Po pierwsze zostanie stworzona bariera fizyczna w postaci szczelnej ściany, która oddzieli hałdę od stawu. Potem plan zakłada wykonanie drenażu odprowadzającego odcieki z hałdy oraz deszczówkę do przepompowni przy ul. Komandra, skąd zostanie dostarczona do oczyszczalni ścieków Klimzowiec.

W drugim etapie zostanie wybudowana tymczasowa kwatera (1/3 stawu) odwadniania osadów dennych. Ponadto zostanie wykonana ściana oddzielająca kwaterę od stawu. Kolejne zadanie to przepompowanie osadów dennych pogłębiarkami ssącymi ze stawu do tymczasowej kwatery. Osady denne w następnym etapie po odwodnieniu zostaną przetransportowane do spalarni Port-Serwis w Gdańsku.

Trzeci etap rewitalizacji obejmuje: napowietrzenie oczyszczonego stawu za pomocą aeratorów, które przyspieszą proces samooczyszczania stawu. Napowietrzenie będzie największą niedogodnością dla mieszkańców. To właśnie podczas tego procesu będzie najbardziej śmierdzieć. Mieszkańcy dostali zapewnienie, że fetor nie będzie zagrażać ich zdrowiu, a jakoś powietrza będzie cały czas kontrolowana.

W czwartym etapie nastąpi rozbiórka zbiornika retencyjnego odcieków spływających z hałdy, budowa studni zbiorczej w miejscu rozebranego zbiornika, a także przykrycie komory mieszania przepompowni przy ul. Komandra.

Staw Kalina w Świętochłowicach: Będą ryby w Kalinie

Kiedy staw Kalina nie będzie już zanieczyszczony i przestanie odstraszać swoim zapachem, Świętochłowice zyskają teren, który będzie wartościowy przyrodniczo. Wokół Kaliny zostaną zasadzone: 273 drzewa liściaste, 4 drzewa iglaste, 1456 krzewów. Do tego powstanie prawie 5 ha trawnika. Poza tym stworzone zostaną ścieżki, staną ławki oraz zostaną zamontowane 44 latarnie.

- Będzie trudno podczas rewitalizacji. Mieszkańcy Zgody wiedzą, że kiedy opadanie poziom wody, to zaczyna mocniej śmierdzieć. Podczas oczyszczania będzie hałas, będą przede wszystkim bardzo nieprzyjemne zapachy, ale warto przetrwać te trudy, by raz na zawsze rozwiązać problem zanieczyszczonej Kaliny – podkreśla Dawid Kostempski.

- Zyskamy bardzo atrakcyjny teren, w stawie znowu pojawią się ryby – dodaje prezydent miasta.

Zdzisław Seweryn, prezes zarządu firmy VIG z Dąbrowy Górniczej (jedna z trzech firm w konsorcjum, które oczyści Kalinę) przyznaje, że będzie to trudne zadanie, ale jego firma ma doświadczenie i jest gotowa sprostać temu wyzwaniu. Prezes przedstawiał dokonania swojej firmy, ale zrobił to zbyt rozbudowanej formie. Znudzeni mieszkańcy po kilku minutach zaczęli protestować, bo przyszli rozmawiać o Kalinie, a nie doświadczeniach wykonawcy.

Mieszkańcy zadali wiele, merytorycznych pytań. Jutro na naszym portalu przedstawimy wam te pytania i odpowiedzi jakie uzyskali od urzędników oraz wykonawcy.

Czytaj więcej: Staw Kalina w Świętochłowicach zostanie oczyszczony za prawie 30 mln zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto