18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CKŚ w Świętochłowicach: Dawniej budynek przy Krauzego 1 tętnił życiem [HISTORIA]

Martyna Dyszka
Dom Kultury Metalowiec w Świętochłowicach
Dom Kultury Metalowiec w Świętochłowicach archwium CKŚ Zgoda
Socrealistyczny budynek CKŚ w Świętochłowicach przy Krauzego 1 to jeden z piękniejszych w naszym mieście. Zaprojektowali go Henryk Buszko i Aleksander Franta. Poznaj historię tego gmachu.

CKŚ w Świętochłowicach: Chętnych na imprezy w Metalowcu było bardzo wiele

Wybudowany przez Zakłady Urządzeń Technicznych Zgoda Dom Kultury "Metalowiec" rozpoczął swoją działalność 25 stycznia 1955 roku. Jego pierwszym kierownikiem został Jan Wiśniewski. Dom kultury przede wszystkim był przeznaczony dla pracowników zakładu oraz mieszkańców dzielnicy. W tym właśnie miejscu swoją działalność kontynuowało 11 zespołów artystycznych Zgody, m.in. Zespół Pieśni i Tańca, chór im. Paderewskiego, kwartet męski, tercet żeński, dziecięcy zespół baletowy, sekcje recytatorskie i sceniczne. Organizowano tu wystawy książek, wieczory autorskie, poetyckie i poranki filmowe oraz wystawiano spektakle teatralne.

- To tutaj toczyło się całe życie pracowników ZUT Zgoda - opowiada Beata Loska z Centrum Kultury Śląskiej. W tygodniu po swojej dniówce przychodzili tu na próby teatralne, a weekendy bawili się na imprezach. Podobno trzeba było mieć znajomości, by się na nie dostać, bo tylu było chętnych!

CKŚ w Świętochłowicach: Duże sukcesy sekcji działających w Domu Kultury Metalowiec

Dużym zainteresowaniem cieszył się, działający w domu kultury, Uniwersytet Powszechny, w ramach którego prowadzone były kursy języków obcych, matematyki i rysunku technicznego. Zespoły artystyczne rozwijały się bardzo szybko, brały udział nie tylko w festiwalach krajowych, ale i zagranicznych, m.in. w Bułgarii, Czechosłowacji NRD.

Również sekcja gimnastyczna na swoim koncie miała kilka osiągnięć. M.in. w latach 1946-1948 sekcja koszykówki, którą założyli Zenon Skawiński i Józef Kozioł-Lenkowski , zdobyła mistrzostwo Śląska, a zespół lekkoatletów w 1948 roku zdobyła II wicemistrza Polski i mistrza Śląska.

CKŚ w Świętochłowicach: W budynku prawie nic się nie zmieniło

Bogata działalność domu kultury prowadzona była do 1989 roku, kiedy to ZUT Zgoda przestał finansować placówkę. Dopiero pięć lat później, świętochłowickie władze przejęły budynek, który stał się jednostką miejską.
Od 2004 roku placówka nazywa się Centrum Kultury Śląskiej Zgoda. Wtedy też przeprowadzono jej remont. - Technicznie nic się nie zmieniło. Był jedynie remont elewacji, zmieniono też infrastrukturę wewnątrz budynku - mówi Beata Loska.

CKŚ w Świętochłowicach: Przyjmowali tu lekarze i stomatolodzy

W budynku przy ul. Krauzego 1 swoją siedzibę miała zakładowa przychodnia. Do 1954 roku ambulatorium składające się z gabinetu lekarskiego i pokoju zabiegowego oraz pokoju z lampą kwarcową zajmowało prowizoryczny, trzypokojowy lokal. Pracowało w nim wtedy dwóch lekarzy i dwóch pielęgniarek. Natomiast w nowej przychodni pracowało już 5 lekarzy, w tym dwóch stomatologów i 6 pielęgniarek.

Burzą ZUT Zgoda w Świętochłowicach [ZDJĘCIA I WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto