Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wybrać? Liceum, technikum czy szkołę zawodową?

Monika Krężel
Maturzyści z II LO im. Mikołaja Reja podkreślają, że przy wyborze szkoły ważne są indywidualne zainteresowania.
Maturzyści z II LO im. Mikołaja Reja podkreślają, że przy wyborze szkoły ważne są indywidualne zainteresowania. fot. Marzena Bugała.
Szkoły ponadgimnazjalne dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie absolwentów gimnazjów. Otwierają nietypowe, atrakcyjne kierunki, wprowadzają ciekawe innowacje pedagogiczne i bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Miejsc przygotowano więcej niż kandydatów. Jednak problemem w Świętochłowicach jest to, że młodzież często wybiera naukę w sąsiednich miastach.

Karolina Kubiś i Ewa Opuchlik uczą się w trzeciej klasie gimnazjum w ZSO nr 2 w Świętochłowicach. Karolina woli przedmioty humanistyczne, dokumenty złoży nie tylko do ZSO nr 2, gdzie jest też II LO, ale i do III LO w Chorzowie. - Chciałabym uczyć się w klasie humanistycznej - mówi gimnazjalistka. Ewa z kolei stawia na przedmioty ścisłe. Będzie starać się o przyjęcie m.in. do Technikum Gastronomicznego w Chorzowie na kierunek hotelarski, a także do Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu, gdzie jest liceum ekonomiczne.

Szkoły ponadgimnazjalne w Świętochłowicach zdają sobie sprawę z tego, że niż demograficzny może pokrzyżować plany z naborem. Dlatego starają się zachęcić kandydatów nietypową ofertą.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 uruchomi w nowym roku szkolnym klasę wojskową. Przygotowania trwały około dwóch lat, pomysł narodził się dzięki współpracy z jednostką "Strzelec". - W klasie będzie obowiązywał rozszerzony program nauki z języka angielskiego, a także zajęcia obronne, między innymi ze strzelania czy musztry - mówi Ernest Sznajder, dyrektor zespołu. - Z uczniami będą prowadzić zajęcia służby mundurowe, policjanci, strażnicy miejscy, strażacy, wojskowi, ratownicy medyczni. Uczniowie będą też jeździć na obozy - dodaje.

W klasie zaplanowano 32 miejsca, obowiązkowy będzie test sprawnościowy. W nowym roku szkolnym ma też ruszyć klasa kulturalno-artystyczna, gdzie będą warsztaty teatralne, filmowe.

I LO im. Jana Kochanowskiego planuje uruchomić w nowym roku szkolnym klasę pierwszą z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego "Język angielski a multimedia". - Mamy nowoczesną pracownię multimedialną przeznaczoną do nauki języków obcych. Sala wyposażona jest w 24 stanowiska, uczeń ma do dyspozycji komputer z dostępem do internetu oraz słuchawki z mikrofonem. W sali zamontowana jest też multimedialna, 85-calowa tablica multimedialna oraz rzutnik - wylicza Grzegorz Jelonek, dyrektor liceum.

Salezjański Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" oprócz gimnazjum prowadzi też liceum oraz technikum elektroniczne. W liceum jest klasa humanistyczna oraz ścisła, matematyczno-informatyczna. Szkoła już od pierwszej klasy oferuje uczniom dodatkowe zajęcia w zależności od zainteresowań i wyboru przyszłych studiów. Oprócz kółek pozalekcyjnych, szkoła słynie z corocznych wyjazdów do Anglii.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Informatycznych planuje otworzyć trzy klasy pierwsze o łączonych profilach: technik informatyk, technik ekonomista, technik prac biurowych, technik logistyk oraz technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych. W II Liceum Profilowanym wchodzącym w skład zespołu można uczyć się w klasie o profilu zarządzanie informacją. - Na rynku pracy poszukiwani są młodzi ludzie, którzy zdobyli wykształcenie i umiejętności praktyczne w określonych dziedzinach. Nasza szkoła od lat stara się sprostać tym oczekiwaniom i kształci w perspektywicznych zawodach - mówi Aleksandra Baran, dyrektor zespołu.

Z kolei Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych zaprasza do liceum profilowanego (profile: ekonomiczno-administracyjny, usługowo - gospodarczy), a także do zasadniczej szkoły zawodowej. Ta szkoła prowadzi klasy wielozawodowe 2-letnie (sprzedawca, kucharz małej gastronomii, lakiernik, fotograf) i 3-letnie (fryzjer, cukiernik, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy).

W nowym roku szkolnym gmina planuje w sumie uruchomienie 7 oddziałów dla 210 uczniów w liceach ogólnokształcących, 3 oddziały dla 90 uczniów w liceum profilowanym, 4 oddziały dla 120 uczniów w technikum, 4 oddziały dla 120 uczniów w zasadniczej szkole zawodowej. Teraz gimnazjum kończy 479 uczniów. W ubiegłym roku około 45 proc. absolwentów podjęło naukę w sąsiednich miastach.

Kalendarz gimnazjalisty

* Od 10 maja do 18 czerwca

* Kandydaci składają dokumenty do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych.

Warto pamiętać, że do 8 czerwca w szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne, klasy sportowe czy są szkołami mistrzostwa sportowego, może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych bądź próby sprawności fizycznej.

* Od 25 do 29 czerwca

* Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

* 2 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

* Do 6 lipca - do godz. 12

* Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.

* 7 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

* Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

* W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 pkt za test humanistyczny oraz 50 pkt za test matematyczno--przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo z języka polskiego) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra- 13 pkt, bardzo dobra- 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem- 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł - 10 punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto