Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Świętochłowicach wykształcą górników

Łukasz Respondek
O górniczych tradycjach w Świętochłowicach przypominają m.in. dwa szyby dawnej kopalni Polska
O górniczych tradycjach w Świętochłowicach przypominają m.in. dwa szyby dawnej kopalni Polska Łukasz Respondek
Powrót kopalń do Świętochłowic - mimo że pokładów węgla nie brakuje - jest raczej niemożliwy. Ale w mieście powstanie klasa kształcąca górników

Kopalnia Halemba wydobywa węgiel pod Zgodą, a wielu świętochłowiczan nadal pracuje w górnictwie. W Świętochłowicach jest też pomysł utworzenia w jednym z zespołów szkół klasy górniczej.

Ostatnią kopalnię w naszym mieście oficjalnie zamknięto w 1995 roku. Pozostałością po niej są m.in. szyby basztowy i kozłowy naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji. W latach największej prosperity Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" wydobywała ponad 2 miliony ton rocznie. Czy jest szansa na nawiązanie do tamtych czasów? - Powrót do fedrowania na terenie Świętochłowic jest raczej niemożliwy. Z uruchomieniem jakiegokolwiek szybu byłyby ogromne problemy - przyznaje Dawid Kostempski, prezydent miasta. Dodaje jednak, że pokłady węgla na terenie Świętochłowic jeszcze są. - Rudzkie kopalnie fedrowały pod Świętochłowicami. Wiem jednak, że prezydent Grażyna Dziedzic pozytywnie zaopiniowała plan ruchu, który w części na zawał podchodzi również pod nasze miasto.

W Chorzowie prywatne firmy zamierzają uruchomić kopalnię "Barbara", a spółki węglowe do pracy w kopalniach będą poszukiwały tysięcy osób. Prezydent Kostem-pski zapowiada, że szkolnictwo ponadgimnazjalne zo- stanie więc sprofilowane, aby w mieście można było kształcić przyszłych górników. - Te 50 tysięcy miejsc pracy, które pojawiły się w Kompanii Węglowej, w Katowickim Holdingu Węglowym i Jastrzębskiej Spółce Węglowej to jest argument przemawiający za tym, aby samorządy zmodyfikowały system kształcenia -podkreśla prezydent.

Kostempski być może już od nowego roku szkolnego zamierza stworzyć w jednym z zespołów szkół oddział kształcący górników. - Byłyby to kadry ściśle skorelowane z rynkiem pracy - wyjaśnia prezydent. - Chciałbym, aby świętochłowiczanie znajdywali zatrudnienie w spółkach węglowych - dodaje.

Kompania Węglowa już w czternastu szkołach prowadzi 115 takich oddziałów. Uczy się w nich 3300 osób, a rocznie kończy je od 700 do 900 absolwentów. Spółka zachęca samorządy do otwierania takich klas, bo według szacunków rocznie do pracy pod ziemią będzie przyjmowała 5500 osób. - Od pierwszej klasy tacy uczniowie szkół zawodowych lub techników otrzymują gwarancję zatrudnienia - podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. - Dzięki stażom i praktykom takim osobom na pewno łatwiej wdrożyć się do tej pracy niż tym, które były zatrudnione tylko na powierzchni.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto